Мошки

Posted byDasha28.04.20211 Comment(s)Шкідники,

Ви помітили, що біля орхідеї літають мошки? Вони нешкідливі або потрібно терміново вживати заходів і обробляти всю колекцію? Які саме мошки можуть оселитися в горщику з орхідеєю? Що робити і як їх позбутися мошок? На всі ці та інші питання ми відповімо у цій статті.

 

 

ЗMICТ

 

 1. Які мошки заводяться в орхідеях?
 2. Чи несе мошка шкоду для орхідеї?
 3. Чому завелася мошка?
 4. Як врятувати орхідею, методи боротьби з мошкою?
 5. Як попередити нашестя мошок?

 

 

 

Які саме мошки можуть завестися в орхідейній колекції?

 

Під виглядом мошок на домашніх орхідеях можуть жити кілька видів комах:

 • Грибні комарики або сциаріди (Sciara sp.) – це невеликі мошки довжиною до 6 мм з прозорими крильцями. Залітають у квартиру через вікна, а також можуть переміщуватися разом з букетами квітів або фруктами.
 • Огіркові комарики (Bradysia brunnipes). Від грибних комариків відрізняються трохи меншим розміром і коричневими крильцями. Люблять дуже тепле вологе середовище, тому частіше зустрічаються у теплицях, оранжереях, звідки і можуть потрапити у квартиру з новоприбулими орхідеями.
 • Плосковуски (Orfelia sp.). Відрізняються від огіркового і грибного комарика горизонтальними смужками на тілі. Вважають за краще селитися біля грибниць. У квартиру найчастіше потрапляють разом з зараженим грибницею субстратом, докладно про грибниці.

Всі ці мошки вилуплюються з лялечок для того, щоб відкласти яйця, тому живуть лише кілька днів.

 

Грибной комарик на орхидеях

 

 

 

Чи шкодять мошки орхідей?

 

Личинки, що вилупилися – це прозорі черв'ячки з чорною головою. Середня довжина 4-7 мм, найбільша личинка плосковуски досягає довжини 2 см.
Личинки грибних і огіркових комариків харчуються органічними залишками:

 • прілим листям;
 • відмерлими корінцями орхідей;
 • мохом;
 • торфом з субстрату;
 • АЛЕ, якщо вся перерахована їжа закінчилася, личинки можуть обгризати живу частину кореня, навіть проїдати в них коридори. Також личинки плосковуски харчуються тільки живою частиною коріння, стебла і навіть листям, що лежить на субстраті.

Відомі випадки, коли личинки плосковусок повністю з'їли орхідею за кілька днів.
Крім шкоди від пошкодження кореневої системи, небезпека личинок сциарідів в тому, що через утворені ранки орхідея може заражатися грибковими, бактеріальними інфекціями, що в кінцевому підсумку може призвести до загибелі орхідеї.

 

Мошки в орхидеях

 

 

 

 

Причини появи мошок?

 

Кращі умови для життя личинок сциарід та інших комах: постійно вологий субстрат, органіка, що швидко розкладається. У сухому субстраті личинки не виживають. Тому в колекціях орхідей найкращим місцем для кладки яєць – це горщики з вологоємним субстратом, таким як у пафіопеділумів, мільтоній і масдеваллій. Але якщо ви давно не змінювали кору, субстрат розклався, кора почала перетворюватися на труху, тоді мошки можуть завестися у горщику з будь-яким видом орхідеї.
 

Звідки можуть з'явитися мошки?

 • прилетіти у квартиру через вікно
 • переселитися на орхідею з букета квітів, зараженої рослини, фруктів.
 • личинки, лялечки та/або яйця мошок можуть потрапити у колекцію в зараженому субстраті – це може бути навіть субстрат з магазину, до складу якого входить торф, мох.

Пам'ятайте: щоб мошки розмножувалися, їм потрібно знайти підходяще для відкладання яєць місце – це постійно вологий органічний субстрат, притінений великим листям.

 

Личинки плоскоуски на орхидее

 

 

 

Методи боротьби з мошками

 

Отже, ми переконалися, що комарики і плосковуски можуть завдати відчутної шкоди орхідеям. Боротися з ними можна, використовуючи нескладний алгоритм:

 1. Після того, як над горщиками помічені літаючі мошки, слід з'ясувати, чи є в горщиках яйця і/або личинки.
 2. Для початку проаналізуйте склад субстрату в кожному горщику, поворушіть горщики і спостерігайте, з якого саме горщику злітають сциаріди.
 3. Постарайтеся фізично знищити якомога більше мошок та їх личинок. Усіх літаючих комах можна ловити за допомогою пасток: липка стрічка для вилову мух, обов'язково жовтого кольору, жовте блюдце з водою, перемішаної з краплею рідини для миття посуду. Мошки прилітають тільки на жовтий колір.
 4. Потім огляньте вміст підозрілого горщика через прозорі стінки, покопайтеся у верхньому шарі субстрату, намагайтеся виявити личинки.

Якщо виявлені личинки, то заражений субстрат можна:

 • змінити, якщо він рихлий і пористий, оскільки органіка, що розкладається – зовсім не підходящий субстрат для орхідеї. Орхідею виймаємо, коріння ретельно промиваємо водою, уважно оглядаємо. Після промивання залиште коріння орхідеї сохнути на кілька годин, пересихання вбиває личинок, що залишилися за 1-2 години;
 • залишити, якщо субстрат щільний і орхідея не вимагає пересадки – краще влаштувати субстрату повну просушку, тобто кора/субстрат або мох повинні просохнути повністю, після чого горщик з грунтом буде легким. Результатом такого просушування буде загибель усіх личинок і яєць в горщику;
 • обробити, у разі якщо орхідею неможливо просушити, знищити за допомогою агротехнічних препаратів.

Ми навмисно не розповідаємо про народні методи, про обробку всілякими відварами, настоянками, оскільки ефект від них сумнівний, а шкода для орхідеї ймовірна.

 

Мошка в фаленопсисе

 

Препарати, за допомогою яких можна позбутися від личинок сциарід:

Діюча речовина у всіх однакова – диазинон. Це інсектицид кишково-контактної дії, тобто препарат, який вбиває комах, потрапляючи на їх оболонку і у кишківник. Дані препарати випускаються у вигляді мікрогранул, які насипають на субстрат безпосередньо навколо орхідеї. Можна зробити неглибокі ямки та помістити мікрогранули у них. При кожному поливі мікрогранули частково розчиняються у воді, тому час дії препаратів тривалий – 2-3 тижні. З недоліків слід зазначити неприємний запах, що з'являється після розчинення, тобто при кожному поливі. А також токсичність, оскільки препарати несуть небезпеку для людей і тварин при вдиханні.

 

Огуречные комарики на орхидее

 

 

 

Як попередити нашестя мошок?

 

Отже, щоб у колекції не завелися і не розплодилися грибні та огіркові комарики, плосковуски, досить дотримуватися нескладних правил.

 • карантин для всіх без винятку нових рослин, навіть якщо орхідея виглядає абсолютно здоровою, про адаптацію;
 • регулярно оглядайте орхідеї, заражені екземпляри негайно ізолюйте та лікуйте;
 • дотримуйтесь агротехніки орхідей та влаштовуйте максимально можливі періоди просушки, детально про полив;
 • після покупки нового субстрату, пересипте субстрат у неглибоку ємність з великою площею і сушіть до повного висихання кілька днів. Такий нескладний прийом допоможе знищити усіх комах і шкідників, присутніх у корі;
 • з профілактичною метою тримайте біля горщиків з орхідеями липкі стрічки жовтого кольору для вилову мошок;
 • не тримайте у кімнаті з орхідеями букети квітів, фрукти або овочі.

 

Мошки в орхидеях

 

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання — будь ласка, задавайте у нашій групі Facebook.

1 Comment(s)

Елена:
29.04.2024, 19:20:29
Reply

Прекрасная статья! Иноформативная, полезная, в доступной форме. Спасибо!

Залишити коментар