Все про добриво

Posted byDasha27.11.20204 Comment(s)Догляд,

Як правильно підживлювати домашні орхідеї? Якими добривами користуватися? Яке добриво підходить в різні періоди – зростання та цвітіння? Як удобрювати фаленопсис для швидкого рясного цвітіння та бутонізації? Обприскувати або поливати добривом – що краще? На ці та багато інших питань ми відповімо в нашій статті.

 

 

 

ЗМICТ:

  1. Які мікроелементи потрібні орхідеї для росту?
  2. Способи внесення добрив.
  3. Загальні правила підгодівлі орхідей.
  4. Як правильно удобрювати орхідеї в залежності від стадії росту?
  5. Користь і шкода органічних добрив.
  6. Що таке стимулятори росту?

 

 


Які мікроелементи потрібні орхідеї для росту?


Орхідеї у природі пристосовані для життя без ґрунту і здатні взяти вологу і поживні речовини з повітря. Рослинам достатньо мінеральних солей, розчинених у дощовій воді і у росі, тому в домашніх умовах орхідеї прийнято підживлювати.
Найголовніші мікроелементи, без яких неможливий нормальний ріст, розвиток і цвітіння орхідей – це:

  1. Азот (N) – для росту листя, зеленої вегетативної маси.
  2. Фосфор (P) – для розвитку кореневої системи, стійкості до хвороб, імунітет рослин і цвітіння, кількість квітів.
  3. Калій (K) – для росту коренів, опіру хворобам і пересушуванням.

 

Удобрение орхидей

 

А в залежності від співвідношення елементів добрива бувають:

  1. Збалансованими.
  2. Азотними.
  3. Фосфорними.

Сучасні комплексні добрива для орхідей містять ці мікроелементи в різних пропорціях. Для зручності традиційно користуються абревіатурою NPK (азот-фосфор-калій) із зазначенням процентного вмісту діючої речовини.

 

Інші важливі для орхідей мікроелементи: 

  • залізо;
  • магній;
  • кальцій;
  • марганець;
  • сірка. 

Переконайтеся, що вони теж входять до складу обраного добрива. Недолік цих мікроелементів негативно впливає на ріст і розвиток орхідеї, першою ознакою часто буває хлороз – пожовтіння листя та плямами.

 

Добриво з формулою NPK 20-20-20, 12-12-12 або 6-6-6 називають збалансованим. Всіх елементів в такому добриві порівну, але в абсолютних числах найбільше в першій формулі.
Застосування збалансованого добрива – період активного росту орхідей, які посаджені на блок, в неорганічний субстрат (перліт, вермикуліт, пемза, керамзит, сераміс), а також в кору пінії і тріферн, які розкладаються досить повільно.

 

Формула азотного добрива – це найчастіше NPK 30:10:10. Азоту в такому добриві більше, ніж фосфору і калію.
Застосовують азотне добриво обмежено – на початку вегетаційного періоду у орхідей, посаджених в органічні субстрати (необроблена кора, торф). Органічні субстрати відразу після початку використання починають потроху розкладатися і заселяються бактеріями, які засвоюють більшу частину доступного азоту. Тому ризик перегодовування орхідеї азотом мінімальний. 

 

Фосфорні добрива, наприклад, NPK 10:30:20 застосовують для стимуляції рясного цвітіння. Кращий час для застосування фосфорного добрива – це 1-2 місяці безпосередньо перед періодом очікуваного цвітіння. Як тільки на квітконосі з'явився перший маленький бутон, краще знову почати обережно користуватися збалансованим добривом або навіть зовсім відмовитися від добрив, тому що від перегодовування орхідея швидко відцвітає.

 

Подкормка орхидей

 

 

 

Способи внесення добрив


Добрива бувають рідкі, але нещодавно з'явилися тверді добрива – кульки Osmocote. 
Залежно від вибору добрива існує два способи внесення:

  • Коренева підгодівля – найвідоміший спосіб, можна сказати класичний. За допомогою цього способу коріння замочують або ж проливаються розчином з добривом.
  • Листова підгодівля – альтернативою є листкове підживлення. Добрива наносять на листя, найчастіше за допомогою пульверизатору. Оскільки судинні русла розташовані на нижній частині листа, то на неї і потрібно розпорошувати добрива. Листова підгодівля може застосовуватися паралельно з кореневої, а може і самостійно, коли у орхідеї немає коріння або ж потрібно доставити мікроелементи відразу у листя (наприклад, при хлорозі).

Обирайте спосіб, який вам більше зручний і звичайно ж, який максимально підійде для орхідеї. Якщо ця рослина на блоці або реанімашка без коренів – краще обприскувати.

 

Удобрение фаленопсиса

 

 

 

Загальні правила підгодівлі орхідей

 

  1. Удобрювати рослини найкраще рано вранці в сонячні дні, щоб вода і солі не застоювалися, а активно засвоювалися орхідеєю. Важливо: не потрібно спочатку поливати орхідеї чистою водою, потім розчином добрив, коріння після наповнення водою перестають вбирати все корисне і солі залишаться в субстраті.
  2. Бажано користуватися очищеною м'якою водою, ідеальний варіант – дистильована вода.
  3. Обирайте формулу добрива згідно активності і умов життя орхідеї на даний момент. 
  4. Не перевищуйте рекомендованих концентрацій і кратності внесення добрив. Будьте особливо уважні, якщо на етикетці написано, наприклад "1 ковпачок на літр води". Найчастіше мається на увазі кількість добрива до будь-якої позначки всередині ковпачка, різьблення. Якщо налити цілий ковпачок, концентрація добрива буде занадто високою. Пошукайте на баночці скільки саме мілілітрів має бути в цьому ковпачку і дозуйте саме в мілілітрах. Справа в тому, що коріння орхідей створене природою для досить низьких кількостей і концентрацій солей, тому добрива, розроблені спеціально для орхідей, як правило, в рази меншої концентрації, ніж для звичайних рослин. Це робиться для того, щоб не обпалити коріння і судинне русло орхідеї під час поливу. Більш того, солі можуть накопичуватися в субстраті і пошкоджувати коріння через деякий час регулярного використання.
  5. Не удобрюйте щойно пересаджені, хворі і ослаблені шкідниками рослини.
  6. Реанімашки можна удобрювати після початку росту нового листочка або бульби, краще використовувати половину дози збалансованого добрива.

Все вищесказане стосується мінеральних добрив.

 

Удобрение для цветения орхидей

 

 

 

Як правильно удобрювати орхідеї в залежності від стадії росту

 

  • Орхідею, у якої зараз нічого не росте (корінець, листочок, квітконос), краще не удобрювати аж до початку вегетативної активності. Якщо знехтувати цією порадою, орхідея почне швидко рости і не закладе квітконосів.
  • З початком зростання орхідеї можна використовувати азотне добриво 2-3 тижні і потім перейти на збалансоване.
  • У період активного росту орхідеї удобрюють збалансованим добривом раз на тиждень.
  • В осінньо-зимовий період, коли мало світла, кількість підгодівлі потрібно скоротити до 1 разу в 2-3 тижні. Але якщо у вас є фітолампи і умови існування орхідеї оптимальні – продовжуйте підгодівлю щотижня.
  • За 1-2 місяці до передбачуваного цвітіння можна перейти на фосфорне добриво.
  • Після появи на квітконосі першого бутончика, знову повернутися до збалансованого.

 

Стимулирование цветения орхидей

 

 

 

Користь і шкода органічних добрив

 

Існують ще органічні добрива – перегній тварин в різноманітних формах, компост. Для орхідей вони не зовсім підходять по ряду причин:

  • органіка не засвоюється, в грунті знаходяться мікроорганізми (гриби і бактерії), які переробляють органічні добрива, розщеплюють їх на мінеральні сполуки, доступні рослинам. Але орхідеї не ростуть у грунті, а в корі або на блоці кількість мікроорганізмів мізерно мала. Тому велика частина органічних добрив залишається в субстраті і не приносить користі.
  • не існує способу точно дозувати органічні добрива, і є великий ризик передозування. Безпосередньої шкоди для орхідеї це не несе, але збільшується засмічення субстрату.
  • органіка, що її переробили корисні мікроорганізми, залишається в субстраті і стає їжею для патогенів. Рано чи пізно їх кількість стане достатнім для того, щоб орхідея захворіла.

Тому ми радимо годувати орхідеї саме мінеральними добривами.

 

 


Що таке стимулятори росту?


Окрім добрив існують і інші препарати для кращого росту і цвітіння орхідей. Найбільш поширені з них стимулятори росту – це біологічно активні речовини для прискорення будь-яких фізіологічних процесів в тканинах рослин.
Стимулятори росту бувають:

  1. Гормональні.
  2. Вітамінні.
  3. Амінокіслотні і т.д. 

Використовувати стимулятори потрібно акуратно, щоб не вичавити всі резерви з орхідеї. Насправді епіфіти прекрасно ростуть і цвітуть без різних стимуляторів, потрібно всього лише створити правильні умови.
Застосування препаратів-стимуляторів може бути виправдане в таких випадках, якщо:

  • В оптимальних умовах утримання доросла орхідея припиняє цвісти і не виходить зі стану спокою;
  • Квітуча орхідея піддалася стресу (наприклад, пересилці, пересадці, різкій змініумов утримання) і необхідно запобігти скиданню квітів;
  • Орхідея відцвіла, але не відсушує квітконос, стимуляція дасть поштовх розвитку нових квіткових бруньок;
  • Орхідея втратила коріння і знаходиться на реанімації;
  • Орхідея піддалася негативному зовнішньому впливу – пересадці, різкій зміні умов утримання, обрізці, передозуванню добривами та ін.

Ми рекомендуємо думати про застосування стимуляторів для орхідей в останню чергу. В першу чергу необхідно створити орхідеї оптимальні умови для росту і розвитку – розсіяне світло 10-30 тисяч Люкс, 10-12 годин на добу, температура 20-24 градусів, вологість 50-80%, полив після просушування. Важливо пам'ятати, особливо в холодний період, що кращий стимулятор для орхідей – це світло.

 

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання – будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook

 

Удобрение орхидеи

4 Comment(s)

ираида:
22.02.2022, 13:00:47
Reply

Огромное спасибо за ценные советы. Для меня начинающего очень полезные.

Мар'яна:
25.02.2023, 10:33:25
Reply

Дуже дяку за відповідь.

галина:
11.04.2023, 23:39:43
Reply

Большое спасибо!Очень грамотно изложено.Хотелось бы знать ваше мнение по применению сока алоэ,толстянки ,лимона….

Алина:
19.01.2024, 10:45:47
Reply

Очень полезная, информативная статья. Благодарю.

Залишити коментар