Як допомогти орхідеї під час спеки?

Posted byDasha13.08.20240 Comment(s)Догляд,Корисно знати,

Як доглядати за орхідеєю у спеку? Які умови потрібно створити, щоб орхідея легше пережила жаркі літні дні? В нашій статті ми розкажемо про догляд за орхідеями у спекотні дні та надамо докладні рекомендації, щоб орхідея не захворіла улітку.

 

 

ЗМІСТ

  1. Як знизити температуру у кімнаті з орхідеями улітку?
  2. Якого освітлення буде достатньо у спекотні дні?
  3. Яка вологість необхідна для орхідеї у жаркий період?
  4. Чи важлива циркуляція повітря?
  5. Полив орхідей в дні аномальної спеки.

 

Мова йтиме про найбільш поширені в квартирах орхідеї – фаленопсиси, але ці рекомендації можна використовувати і для інших видів орхідей, з невеликою поправкою на критичні значення температур.
Оптимальна температура для фаленопсисів – 20-24 градуси, допустимі відхилення – 16-28 градусів. Але нагадаємо, що має значення не лише температура, а й освітлення, вологість, режим поливу та правильна посадка. Найкращими є такі умови: температура 20-24 градуси, освітлення 10-30 тис. люкс тривалістю 10-12 годин на добу, вологість 50-80 %, вентиляція, полив після просушки,  раціональний режим внесення добрив.
Але ж зараз у квартирах більше 30! Як допомогти орхідеї вижити і не «зваритися» – про це поняття докладно в нашій статті. Перше, що потрібно зробити – це оптимізувати умови, а саме внести зміни в темпатурний режим, освітлення, вологість, розміщення і полив, тоді орхідея краще переживе спеку і не захворіє.

 

Проблемы с листьями орхидей летом

 

 

Температура для орхідей літом

 

Охолодження повітря у кімнаті з орхідеями можна досягти використовуючи кондиціонери – це вихід для любителів орхідей, хто може організувати безперебійне електропостачання у своїх помешканнях. Якщо ж ви залежите від графіків вимкнення електроенергії (як більшість областей в Україні у 2024 році), тоді про кондиціонер варто забути. Також сильні перепади температур не корисні як людям, так і орхідеям – згадаємо свої відчуття, коли ми заходимо з вулиці у приміщення, де працює кондиціонер, а потім знову назовні. Людям такі перепади неприємні, а орхідеям шкідливі. Звичайно, у природі орхідеї  мають перепади температури, але вони переважно 5-7 градусів, лише у деяких видів до 10-12 градусів. До того ж перепад температур відбувається плавно, за графіком "день-ніч". Хаотичні, занадто різкі перепади можуть викликати у орхідеї стан легкого шоку, ну а якщо ситуація повторюється регулярно, результатом може стати недуг рослини. Також варто пам’ятати, що кондиціонер втягує повітря, охолоджує його і видуває назовні. Весь пил, мікроорганізми, спори, які були у повітрі і втягнулися у апарат, залишаються всередині кондиціонера. А за час, поки він не працює, може відбуватися бурхливий ріст кількості грибків і бактерій всередині, тому що гаряче вологе повітря цьому активно сприяє. Після відновлення роботи кондиціонера повітря з усім вмістом видувається у кімнату… 
Тому якщо ви не можете вплинути на температуру, то потрібно змінювати інші критерії, наскільки це можливо.

 

Листья орхидей в жару

 

 

Вологість у приміщені  з орхідеями


Здається, що якщо рослині жарко, то слід підвищити вологість, обприскувати, частіше поливати, залишати на довше у воді і все буде добре. Але ні. Якщо це все робити результат буде з точністю до навпаки – ви тільки нашкодите. Волога всередині орхідеї обов'язково має рухатися: вбиратися коренями, підніматися по листочкам і випаровуватися. В оптимальних умовах це запорука здоров'я орхідеї, а у спеку це взагалі питання виживання. Тому рух води повинен бути особливо швидким. А для досягнення цього ефекту вологість у приміщенні слід знизити всіма можливими способами, наприклад залишати приміщення на постійному провітрювані. 

 

Обрызгивание орхидей летом

 

 

Освітлення орхідей влітку

 

В літні, спекотні місяці світла цілком достатньо і за інтенсивністю, і за тривалістю. Слід звернути увагу лише на необхідність запобігання впливу прямих сонячних променів, оскільки вони викликають опіки на листі. Сонячні промені нагрівають горщики, субстрат, внаслідок цього коріння може перегріватися і загнивати.  Тому слід відставити фаленопсиси і інші тіньовиносливі види подалі від сонця і виключити попадання прямого сонячного проміння. Детально про освітлення для орхідей.

 

свет для орхидей летом

 

 

Свіже повітря для орхідей

 

Для притоку свіжого повітря можна використовувати так зване люфт-провітрювання – це коли відкриваються навстіж всі можливі вікна таким чином, щоб у помешканні буквально "гуляв вітер". Зазвичай це робиться на 15-20 хвилин, за цей час відбувається повна заміна повітря всередині кімнати. Але слід дотримуватися балансу, який ви можете визначити лише самостійно, враховуючи особливості вашого житла. Якщо у вас є гігрометр, можна поспостерігати, наскільки знижується вологість після провітрювання і як швидко вологість знову підіймається.
Не слід тримати рослину на постійному протязі, особливо нещодавно политу. Протяг створюється на шляху руху повітря, тобто: у віконному отворі, у дверях, у вузькому коридорі. Якщо ви переставите орхідеї з підвіконня на стіл, або меблі, які стоять вздовж стіни, то вони вже не будуть на шляху повітря. При достатньому рівні освітлення орхідейки можна так залишити на кілька тижнів, щоб не переставляти щоразу та зменшити потрапляння і перегрівання рослини від сонячних променів.
Також слід пильнувати, щоб під час провітрювання, повітря у квартирі не нагрівалося ще більше. Зазвичай це може відбутися, якщо відкрити затінене занавіскою або ролетою вікно і сонячні промені потраплять всередину, нагріють поверхні (особливо на південній стороні). Тому краще подбати про затінення отворів при провітрювані. Якщо ж температура за вікном набагато вища за температуру всередині, радимо не відкривати вікна вдень, а провітрювати приміщення з орхідеями вночі. Вдень по можливості користуватися вентиляторами, відчиняти двері в коридор.

 

Размещение орхидей

 


Один нюанс, який стосується переважно жителів приватних будинків і квартир на перших поверхах. Якщо під вашим вікном ростуть густі рослини, кущі, дерева, то поток повітря може занести спори небезпечних грибків та інших мікроорганізмів, які викликають захворювання орхідей. Знесилена спекою орхідея втрачає здатність ефективно боротися з хворобами. Також не варто забувати, що у приміщення можуть попасти шкідники.

 

вредители на листьях орхидей

 


Отже, питанням вологості та вентиляції нерозривно пов'язані одне з одним. Також, що варто додати – якщо у будинку ви використовуєте осушувачі повітря, то вентиляцію орхідей також слід забезпечити і тут теж допоможе провітрювання.

 

Воздух для орхидей

 

Полив орхідей у спекотні дні

 

Варіантів посадки фаленопсисів у квартирах існує багато, а в природі один-єдиний – це посадка на "блок", тобто самостійна фіксація орхідеї на корі дерева. Саме така посадка на блок і буде гарним помічником у літню спеку. Ті любителі орхідей, які вирощують орхідеї на блоках та мають більше мороки з поливом, можуть забути про проблему зайвої вологості коріння у горщику у дні аномальної для України спеки. Але ж найпопулярніша посадка орхідей у нас саме у горщик, коли більшість рослин росте у прозорих горщиках, у субстраті різної вологоємкості. Тому слід пам'ятати, що температура і вологість всередині горщика вищі, ніж назовні, у кімнаті. І чим більше субстрат вологоємкий і щільний (тобто менше проміжків між частинками субстрату) – тим гірша вентиляція коріння орхідей всередині. 
Також поганий варіант на спеку – це посадка орхідей у скляні посудини-колби або використання додаткових кашпо, навіть пластикових чи керамічних. Тому що у середині створюється ефект теплиці. Тому що на горщик також не має потрапляти пряме сонячне проміння на довгий час, інакше корені можуть не лише отримати опік, а й дуже швидко зваритися.

 

корни орхидей сварились

 

 


Отож, чим більше вологоємкий і дрібний субстрат, тим менше слід поливати орхідеї у спеку. 

 


Можна взагалі не використовувати полив замочуванням, а полити орхідеї посажені в кору проливом, детально про полив. Якщо ж у горщику є домішки моху, триферну, вермікуліту, тобто домішки вологоємких субстратів, краще поливати невеликим фіксованим об'ємом води. Наприклад, в горщик з чистим мохом розміром 2,5 дюйма достатньо налити 2-3 ст ложки по стінках горщика і дочекатися повного висихання перед наступним поливом. При невисокій вологості і достатній вентиляції, інтервали між поливами не мали б бути великими. Якщо субстрат зберігається вологим більше 4 днів, наступного поливу слід налити менше води.

 

Полив орхидей летом

 


Чи буде при такому незначному поливі і догляді у листочків орхідеї хороший тургор? Можливо і ні, але наше завдання у спеку – зберегти орхідею, а відновленням тургору листя можна зайнятися і після пониження стовпчика термометру, детально про відновлення тургору.

 

тургор листья орхидей летом

 


Чи варто пересаджувати та міняти навіть не дуже хороший субстрат у літню спеку? Однозначної відповіді немає. Пересадка орхідеї створює тріщини на коренях, які є вхідними воротами для грибкових і бактеріальних інфекцій. Якщо без пересадки, саме літом у спеку, ніяк – за критичної потреби, варто дуже обережно вийняти рослину (не видираючи субстрат/кору з коріння і тим самим не травмуючи його) або ж витрусити частину субстрату і тримати фаленопсис з голим коріння до настання більш сприятливих умов для пересадки.

Корни орхидей и субстрат

 

 

Висновки
Як бачимо, найкраща стратегія полягає у підготовці орхідей та навіть реорганізації приміщення, зміна умов утримання у жарку погоду. 
1.    Думайте про літо щоразу, коли вибираєте горщик та субстрат для пересадки орхідеї, шукаєте для неї місце на підвіконні або стелажі… 
2.    Коли висока вологість, краще не долити води, ніж перелити.
3.    На стелажах, де орхідеї стоять впритул одна до одної, досягти провітрювання дуже важко. Слід подумати про реорганізацію місця вирощування, щоб між рослинами вільно циркулювало свіже повітря.
4.    У дуже спекотні дні орхідея знаходиться у стані ВИЖИВАННЯ, а не росту і розмноження, добрива їй в цей час шкідливі, відкладіть їх до осені. А ось загартуванням, профілактичними обробками і підняттям імунітету рослини краще зайнятися ще з весни. 
5.    Восени можна обережно починати підгодовувати орхідейку добривами, амінокислотами, "імуномодуляторами" та ін. "Дбайливо" означає половинним, а то й четвертинними дозами, і ні в якому разі не лити кожного поливу "як написано на етикетці", детально про добрива.

 

выживание орхидей летом

 


Маємо надію, що наша стаття була корисна! Здоров’я вашим орхідейкам! Також читайте про те, як доглядати за орхідеями в інші пори року.

Залишити коментар