Орхідеї у природі

Posted byDasha07.10.20210 Comment(s)Корисно знати,

Щоб зрозуміти потреби орхідей в домашніх умовах, нам слід трохи краще дізнатися про місця їх існування в природі, а також про кліматичні умови та зміни сезонів. Саме про орхідеї у дикій природі піде мова в цій статті.

 

 

 

ЗМІСТ:

  1. Ріст орхідеї фаленопсису у дикій природі.
  2. Розвиток орхідеї ванда у природі.
  3. Як живуть пафіопеділуми у природі.
  4. Орхідея дендробіум у дикій природі.
  5. Каттлеї у природі.
  6. Онцидіумні на батьківщині.
  7. Катасетуми, дика природа.

 

 

 

Фаленопсиси у природі

 

Безсумнівно фаленопсиси – це найбільш популярна і поширена орхідея в українських колекціях. В роду фаленопсис близько 70 природних видів і незліченна кількість гібридів, сортів і варіацій. Батьківшина фаленопсису – Південно-Східна Азія, а саме південь Китаю, Філіппіни, Індонезія, Малайський архіпелаг, і, напевно, багатьох здивує – північний схід Австралії. Клімат тропічний і субтропічний, тобто температура майже стабільна цілий рік – 24-28 градусів, вночі опускається приблизно до 20 градусів. Періоди дощів чергуються з сухими періодами, під час яких вранці утворюється рясна роса. Тривалість світлового дня 10-12 годин, вологість близько 60-80%.


Фаленопсис в природе

 


Фаліки, як і інші орхідеї, є епіфітами, які живуть на стовбурах дерев, без субстрату, міцно прикріпляючись корінням до поверхні. Іноді ці стовбури покриті мохом, іноді ні. У природі ці орхідеї ростуть "вниз головою" з нахилом близько 45 градусів.

 

Как растет фаленопсис в природе

 

 

У такому положенні волога не застоюється ні в пазухах, ні в точці росту. У домашніх умовах, в горщику, якщо їх не вертіти до джерела світла норовлять завалитися набік.
Фаленопсиси в основному населяють нижній ярус лісу, а це значить, що прямі сонячні промені на них майже не потрапляють, яскраве розсіяне світло є типовим для фаленопсиса.

 

орхидея на дереве

 


У зв'язку з однаковими погодними умовами періоду спокою у фаленопсисів в природі майже немає, тобто вони постійно ростуть, пускають квітконоси, листя або коріння.
Якщо між коріннями застрягне опавший листок с дерева або якась комаха, тоді дуже повільно за допомогою невеликої кількості бактерій ці органічні добрива можуть бути перероблені і засвоєні орхідеєю. Основне ж харчування – це волога і мізерна кількість солей з дощової води та роси. Саме отримання такого обсягу закладено природою. Для зручності, краси, скорочення частоти поливу і т.п. – люди почали садити домашні орхідеї в горщики з субстратом. Хоча орхідеям ні горщик, ні кора зовсім потрібна. При гарній вологості, температурі та достатній кількості світла фаленопсиси можуть рости на каменях або стінах. Детально про догляд за фаленопсисом.
 

Фаленопсис на дереве

 

 

 

Ванди у природі

 

Ванда є найближчою родичкою та сусідкою фаленопсиса. Батьківшина – це ті ж регіони Південно-Східної Азії та Австралії, з такими ж особливостями клімату. Але є і відмінності – ванди живуть "на верхніх поверхах" лісів, безпосередньо під променями сонця, прикріпляючись до голої корі дерев, без моху або органічних залишків. Ванди ростуть вгору, досягаючи 1,5-2 м заввишки. Коріння ванди значно товще, ніж коріння фаленопсису, адже воно швидше висихає на сонці і повинне запасати більше води. Листя вузьке для того, щоб не випаровувати багато води, і жорстке – щоб не горіти на сонці.

 

Ванды в природе

 

 

Тому в домашніх умовах краще вирощувати ванди без субстрату або в великих шматках кори, можна тримати на сонці без притінення, а також обходитися невеликою кількістю добрив. В іншому догляд слід забезпечити такий же як і фаленопсисам. Детально про догляд за вандою.

 

ванда на дереве
    

 

Пафіопеділуми у природі


Рід пафіопеділум налічує близько 70 видів, які ростуть в різних регіонах Південно-Східної Азії, в тому числі тропічних лісах та горах Гімалаїв, Нової Гвінеї, Соломонових островах. Тільки Paph. Druryi зростає в Південній Індії. Тобто ареал проживання в більшості той же, що у фаленопсисів і ванд, відрізняється тільки в розміщенні. Більшість пафіопеділумів – це наземні орхідеї, які ростуть в листовому перегної, в тіні дерев.

 

Пафиопедилумы в природе

 


Або літофіти зростаючі на вапняних скелях, в тріщинах, теж заповнених листям, що облетіло.

 

Пафы на скалах

 

 

Чистими епіфітами можна вважати тільки 2 види: Paph. Parishii і Paph. Lowii. Вони ростуть на стовбурах дерев. На стовбурах і на землі можуть рости Paph. Hirsutissimum, Paph. Villosum і Paph. Glanduliferum.

 

Пафиопедилум на дереве

 


У порівнянні з фаленопсисами і вандами, пафіопеділуми ростуть в більш вологих, затінених і прохолодних умовах. Тому в квартирах їм потрібно організувати притінення від прямих сонячних променів, помірну температуру, органічний субстрат з хорошим дренажем, високу вологість повітря з хорошою вентиляцією і помірні просушування в періоди "сухого сезону" як на батьківщині.

Детально про догляд за пафіопеділумом.

 

Пафиопедилумы в природе

 

 

 

Дендробіуми у природі

 

Ареал проживання дендробіумів, роду, який налічує понад 1600 видів, значно ширший, ніж фаленопсисів, ванд і пафіопеділумів. Це практично вся Азія, Філіппіни, Нова Гвінея, Нова Зеландія, Полінезія, Австралія. Більшість видів дендробіумів є епіфітом і ростуть, прикріплюючись до стовбурів і гілок дерев.


Дендробиумы в природе

 


Але є і літофіти.

 

Дендробиум в земле

 

 

Умови в цих численних куточках різні. Загальне, що можна назвати – це досить значна різниця денної і нічної температур, висока вологість, тривалий світловий день. Чим далі від екватора росте кожен конкретний вид, тим більше "прохолодолюбним" його можна назвати. Умовний розподіл дендробіумів на види "теплого утримання" і "прохолодного утримання" допомагає правильно організувати догляд за цими орхідеями в квартирних умовах. Так, дендробіуми теплого утримання прекрасно почувають себе в квартирах з організацією осінньо-зимового досвічування. Дендробіуми прохолодного утримання краще тримати на верандах, закритих лоджіях і балконах, там, де більш відповідний для них температурний режим. Важливо забезпечити підсвічування і правильний полив. Детально про догляд за дендробіумом.

 

Дендробиум в природе

 

 

Як ви вже помітили, всі перераховані вище роди фаленопсис, ванда і дендробиум– уродженці Азії або найближчих до неї місць. Другий континент, колиска орхідей – це Південна Америка, саме звідти походять каттлеї, онцидіуми і катасетуми.

 

Каттлеи на деревьях

 

 

Погодні умови в місцях проживання орхідей на американському континенті – тропіки та субтропіки, тобто теплий вологий клімат з дощовими і сухими сезонами. Але потрібно розуміти, що сухий сезон – це не наша українська засуха, коли за тиждень трава вигоріла. Сухий сезон на інших континентах – це відсутність щоденних дощів, але при цьому рясна роса щоранку при вологості повітря 50% і вище.

 

 

 

Каттлеї у природі

 

Більшість природних видів каттлей, близько 40 видів, родом з Південної і Центральної Америки. Особлива різноманітність видів в межах річки Амазонка. Тут живуть епіфітні каттлеї, які прикріплюються до стовбурів дерев, покритих мохом і з органічними залишками в щілинах та між корінням. Від прямих сонячних променів і від потоків води вони захищені кронами дерев.


Каттлеи в природе

 


На відкритих місцях, серед кактусів і колючок, прикріпляючись до скель, живуть каттлеї літофіти. Вранці вони отримують трохи вологи, покриваючись росою, і весь день проводять під прямими сонячними променями.

 

Каттлея на дереве

 


Каттлеї, що живуть в горах Південної Америки, переносять температуру до +5 градусів.

 

Каттлеи на деревьях

 

 

У домашніх умовах важливо забезпечити каттлеям потрібну інтенсивність і тривалість освітлення, перепад температур, вологість і швидке просихання субстрату. Також ці орхідеї прекрасно почувають себе на блоках. Детально про догляд за каттлеєю.

 

каттлеи на скалах

 

 

 

Онцидіуми у природі


До онцидіумних відносяться роди онцидіум, камбрія, психопсіс, мільтонія, толумнія, ховеара, тріхопілія та безліч інших. Ростуть онцидіумні на територіях Південної і Центральної Америки, західу  Індії, півдня Флориди, Антильських островів.

 

Онцидиум в природе

 


Деякі онцидіуми ростуть високо в горах, відповідно в більш прохолодніших умовах.

 

Онцидиум в горах

 


Більшість онцидіумів – епіфіти, що живуть на стовбурах дерев, в тіні їх листя.

 

Онцидиум на дереве

 

 

Але є і літофіти (наземні орхідеї).
У квартирі важливо забезпечити онцидіумам тривалий світловий день за допомогою фітоламп та зміну сезонів. Для імітації "сухого сезону" полив потрібно сильно скоротити, але не скасовувати. Для цього найкраще підходить пухкий повітропроникний швидковисихаючий субстрат. Детально про догляд за онцидіумом.

 

Онцидиумы на деревьях в природе

 

 

 

Катасетуми у природі


Катасетум відноситься до сімейства орхідних (Orchidáceae). У природі це епіфіти, які широко поширені в Південній і Центральній Америці, Бразилії.

 

Катасетум в природе

 

 

Ці орхідеї з яскраво вираженим періодом спокою. Під час сухого сезону катасетуми повністю скидають листя, таким чином попереджаючи випаровування води, і впадають в сплячку, тобто не виробляють жодної активності кілька місяців – не ростуть зовсім. І тільки з початком сезону дощів, катасетуми знову починають свій ріст і зацвітають.

 

Катазетумы в природе

 


Для імітації сухого сезону катасетуми не поливають після скидання листя. При цьому важливо забезпечити вологість 50-70% так звану "ранкову росу". Детально про догляд за катасетумами.

 

катасетум в природе

 


Згадавши про батьківщину кожного виду орхідеї, тепер уявіть жовтень в українській квартирі. Тривалість дня близько 7 години, небо тижднями затягнуте хмарами, температура в кімнаті 15-18 градусів ... Схоже на тропічний ліс? М'яко кажучи, не зовсім ... Але розуміючи природу походження, ми створюємо всім видам оптимальні умови для життя, а не виживання. Саме тому ми:

Деякі колекціонери навіть беруть з собою орхідеї у відпустку або ж обов'язково просять когось навідувати рослини, порівнюючи їх з домашніми улюбленцями, яких не можна залишити на тривалий термін в самотності smiley

Ми робимо все тільки щоб наші улюблені орхідейки росли, цвіли і відчували себе добре. Сподіваємося, що згадавши природу ви зможете забезпечити своїм орхідеям максимально комфортні умови, а цвітіння не змусить себе чекати.

 

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання — будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook.
 

Орхидеи в природе

Залишити коментар