Грибок сажі

Posted byDasha24.05.20210 Comment(s)Листя,Хвороби,

Чорні сажисті плями на листі орхідеї – що робити та як лікувати? Помітили чорний наліт на листочках або почорнів край листка фаленопсису? Чорний наліт, який схожий на пил, росте й покриває листя орхідеї? У переважній більшості випадків – це симптоми появи на орхідеї грибка сажі або ще цю проблему називають сажистий грибок. Саме про нього піде мова в цій статті, ми розповімо як впізнати проблему, надамо покрокову інструкцію лікування від грибку сажі та порекомендуємо препарати, які допоможуть позбутися хвороби.

 

 

 

ЗМІСТ:

 

 1. Що провокує появу сажистого грибка на орхідеї?
 2. Чим небезпечний грибок сажі для орхідей?
 3. Як лікувати орхідею від чорних плям грибків сажі?
 4. Що робити, щоб чорний наліт не з'являвся на орхідеях?

 

 

 

Причини зараження сажистим грибком?

 

Відразу відзначимо, що до сажистих грибків не відноситься аспергіллюс – чорна цвіль, яка небезпечна для людей. Крім назви сажистий грибок, також можна зустріти назву "чернь" – так називають сам чорний наліт, утворений грибком сажі на орхідеї. Наліт схожий на борошнисту росу тільки чорного кольору, також нагадує чорний пил. Чорний грибок сажі може знаходитися на внутрішній стороні листя та навіть на зовнішній стороні при сильному ураженні. Чорний наліт практично повністю та легко знімається вологим спонжем, тому його складно переплутати з якимось іншим захворюванням, адже він практично не пошкоджує лист, як інші хвороби, які змінюють структуру або колір самого листя. Збудником захворювання є грибок, але не один вид, а кілька тисяч видів грибків, навіть з різних родів – це 144 види з роду Capnodium, та 738 види з роду Cladosporium, та близько 3 тисяч видів роду Meliola, а ще й по кілька представників родів Apiosporium, Aithaloderm, Fumago, Limacinia, Triposporium. Та це ще не повний список... Всі ці різноманітні види є сапрофітами – грибки, які харчуються відмерлими залишками та/або виділеннями інших живих організмів. Якщо цей грибок живе на листі, як паразит, він не може бути нешкідливим.

 

Сажистый грибок на орхидее

 

 

 

У чому небезпека сажистого грибка для орхідеї?


Як правило сажистий грибок з'являється на ослабленій орхідеї, або переноситься на здорову орхідею від ослабленої, що стоїть поруч. Дуже часто заражені орхідеї приїжджають саме з теплиць постачальника, в яких орхідеї стоять дуже щільно одна до одної.
Тому якщо ви помітили на своїй орхідеї чорні плями сажистого грибку – це індикатор того, що:

 1. Орхідея може бути уражена шкідниками.
 2. Є інша проблема або хвороба, яка провокує грибок.

Улюблена їжа сажистого грибку – падь, від комах, що паразитують на орхідеї. Найчастіше падь викликають кліщі, або помилки у вирощуванні орхідей. Детально про все це ми розповідали в статті Липкі краплі на листі орхідей.

 

Нектар на орхидее

 


Оскільки краплі паді можуть з'являтися з кількох причин, саме в разі гуттаціі вони зберігаються тривалий час, та можуть провокувати появу сажистого грибку, який може міцно освоїтися та погіршити стан орхідеї.
Варто відзначити, що грибок сажі сам по собі шкодить орхідеї – частина листа, покрита чорним нальотом, не отримує сонячного світла й не бере участі в процесі обміну речовин.
Отже, що ми бачимо: 

шкідники + падь + сажистий грибок + проблеми з диханням листя  = ослаблена орхідея.


Життєдіяльність орхідеї порушується, послаблюється імунна система, в решті решт така рослина схильна до грибкової або бактеріальної інфекції.

 

Сажистый грибок на фаленопсисе

 

 

 

Як лікувати орхідею?


Для успішного лікування від сажистого грибку рекомендуємо наступний алгоритм:

 1. Огляньте орхідею на предмет паразитів: можна використовувати лупу та ретельно досліджуйте орхідею, докладно про шкідників.
 2. При виявленні одного зі шкідників негайно ізолюйте уражену орхідею та починайте лікування, про те як позбутися детально в наших статтях: кліщі, борошнистий червець, трипс, щитівка, попелиця.
 3. Паралельно проаналізуйте умови утримання орхідеї, чи присутні фактори, при яких відбувається гутація.
 4. Після розуміння та усунення причин появи грибку сажі, можна приступити до лікування орхідеї від самого грибку.
 5. Очистити все листя та зняти грибок злегка вологим ватним диском. Можна замість води змочити спонж спиртом (тільки для твердого та зрілого листя!) та провести по листу, вкритому грибком. Після обробки більша частина чорноти залишиться на спонжі.
 6. Обробити орхідею фунгіцидами, краще обробити за допомогою обприскування наземної частини, тому що грибок живе тільки на поверхні листя. Тобто поливати орхідею розчином фунгіциду не потрібно. Тому що це ніяк не вплине на хворобу, але може сприяти опіку судинної системи орхідеї, якщо орхідея раніше вже була оброблена кілька разів розчином інсектициду або акарициду від шкідників.

 

Сажистый гриб на орхидеях

 

 

Препарати, які підходять для лікування орхідеї від сажистого грибку:

 

Чёрный налёт на листьях орхидеи

 

 


Як запобігти появі хвороби?


Ми вже неодноразово писали, що здорова рослина рідко піддається різним хворобам, тому дуже важливо забезпечити оптимальні умови утримання. Але у випадку з сажистим грибком також радимо:

 • Відрегулювати вологість у приміщенні.
 • Забезпечити освітлення усього листя, тому що скупченість, відсутність провітрювання підвищують ризики зараження та захворювання.
 • Стежити, щоб в колекцію не потрапили паразити. Нові орхідеї потрібно тримати на карантині місяць. Старожилів регулярно оглядати, проводити планові обробки від шкідників, оскільки саме кліщ – одна з основних причин прояву грибку.

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання – будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook.

 

Залишити коментар