Липкі краплі

Posted byDasha21.05.202111 Comment(s)Листя,

Поява солодких крапель на орхідеї – явище, відоме всім власникам орхідей без винятку. Що ж це таке і чи небезпечне воно? У нашій статті ми розповімо чому з'являються солодкі краплі на орхідеях і о методах їх усунення.

 

 

 

ЗМІСТ:

 1. Основні причини утворення липких крапель на орхідеях.
 2. Поява солодких крапель на орхідеї через комах-шкідників.
 3. Що таке гутація і чому через неї з'являються солодкі краплі на фаленопсисі?
 4. Позаквітковий нектар, як одна з ознак утворення солодких крапель на квітконосі.

 

 

Основні причини

 1. Укуси шкідників.
 2. Гутація.
 3. Позаквітковий нектар.

Про кожну з цих основних причин ми розповімо докладніше.

 

Липкий налет на листьях орхидей

 

 

 

Наявність комах-шкідників


Саме ця причина дуже небезпечна для орхідеї, тому її слід виключити або підтвердити в першу чергу. Паразити, що смокчуть, такі як тля, щитівка, несправжня щитівка, борошнистий червець, трипс, кліщі виділяють солодкі краплі – ці крапельки називають паддю. Падь – це рідкі цукристі екскременти шкідників. Всі перераховані вище паразити харчуються соком орхідей, засвоюючи з нього тільки амінокислоти (яких в соку зовсім небагато), тому все інше не засвоюється і виділяється у вигляді екскрементів на листя.
Якщо ви підтвердите одну з цих ознак, швидше за все орхідея заражена шкідниками:

 • краплі безформні, різного об'єму і величини;
 • краплі знаходяться на будь-якій частині орхідеї, але майже ніколи по краю на зворотньюму боці листя;
 • крім крапель паді, видно пошкодження – укуси, сріблястий наліт, деформація листової пластини.

 

Сладкие капли на фаленопсисе

 

 

Комахи шкідники виснажують орхідею, пригнічують імунну систему, відкривають двері інфекційним захворюванням. Тому якщо ви з упевненістю не можете виявити шкідника, все таки радимо дотримуватися простих правил, навіть для профілактики:

 1. Орхідею потрібно ізолювати.
 2. Обробити інсектицидами (спеціальними агротехнічними препаратами для боротьби з комахами). Ми рекомендуємо обирати інсектициди системної дії, які засвоюються орхідеєю і потрапляють в організм комахи разом з соком рослини. Так ймовірність винищення всіх паразитів, що смокчуть сік із рослини, максимальна.
 3. Через 10-14 днів обробку інсектицидом слід повторити, щоб знищити нових комах, які можливо вилупилися з раніше відкладених яєць.
 4. Стежити за станом рослини і появою нових крапель.

 

Липкие капли от клещей

 

 

 

Що таке гутація?


Гутація – це фізіологічний процес, при якому орхідея самостійно виділяє краплі рідини на поверхні свого листя, процес властивий не тільки орхідеям, але і всім рослинам. Для розуміння процесу гутаціі нагадаємо трохи про будову листя орхідеї. По краях нижнього боку листочка розташовані гідатори – так звані «водяні пори». Саме з їх допомогою орхідея виділяє зайву воду в рідкому вигляді. Це відбувається у випадках, коли рослина отримала води більше, ніж необхідно. Гідатори не можуть виділяти дистильовану воду – це завжди розчин мінеральних солей і цукрів, тому краплі в'язкі і солодкі, а підсихаючи, стають липкими.
Причини виникнення: 

 • нестача сонячного світла;
 • занадто значні добові перепади температур;
 • відсутність добового перепаду температур;
 • підвищена вологість навколишнього середовища. Тому гутацію також називають «плач рослини». Багато кімнатних рослин "плачуть" перед і під час дощу. 

Як тимчасове явище гутація нешкідлива. Але прояв крапельок завжди пов'язаний із перебуванням орхідеї в неналежних умовах, це означає, що у догляді орхідеї присутня одна або декілька з перерахованих вище помилок. Наприклад, недолік світла, перезволоження, можуть привести до загнивання коренів, а надто сильні перепади температур можуть бути причиною набряку листя.
Тривала наявність крапель на листках теж небажана. Адже вони служать прекрасним живильним середовищем для бактерій і грибків. І першим в «солодкий рай» приходить сажистий грибок, коли на листкі в місці виділення крапель з'являються чорні плями. 
Багато початківців-квітникарів, помітивши дрібні крапельки вологи на листочках, переживають, що з рослиною щось не так. Але це природний процес і переживати не варто, головне переконатися що липкий наліт викликаний не шкідниками, тому важливо пам'ятати:

 • краплі гутаціі всі однакові, круглі, акуратні;
  краплі гутаціі знаходяться на нижньому боці листя і тільки по краю.

Отже, після того, як точно встановлено, що шкідників немає, рекомендуємо:

 1. Змити краплі. Робити це краще вологим спонжем, а не в душі. Душ підвищує вологість навколо орхідеї і на зміну змитим краплям орхідея виділяє нові.
 2. Усунути причини "плачу" орхідеї: привести кількість світла, температуру і вологість до оптимальних показників.
 3. Відрегулювати полив, тому що у різних видів орхідей, і навіть у різних сортів одного виду, може бути різна потреба в воді. Нерідкі випадки, коли на одному підвіконні одна орхідея посилено "плаче", а інша стоїть суха.

 

Гуттация на орхидее

 

 

 

Позаквітковий нектар


Це теж солодкі краплі, які орхідея виділяє на квітконосах для залучення комах-запилювачів. Такий нектар є не тільки у орхідей, і садівники називають його "медовою росою", його люблять бджоли і мурахи.
Позаквітковий нектар досить невинне явище і навряд чи може завдати шкоди орхідеї. Але у виняткових випадках краплі також стають живильним середовищем для розвитку сажистого грибку, про який згадувалося вище. Відомі також випадки, коли нектар залучав у будинок мурах, комахи приходили за нектаром знову і знову.
Тому видаляти нектар чи ні – вирішувати вам. Якщо вирішите очистити орхідею, радимо робити це дуже акуратно щоб не зламати бутон або квітконос. Знімати нектар варто вологим спонжем.

 

Внецветковый нектар на орхидее

 

 

 

Отже, наявність солодких крапель на орхідеї – явище не завжди безпечне.

Обов'язково потрібно розібратися в причинах їх появи. Відмітною ознакою позаквіткового нектару є місцезнаходження крапель, оскільки вони знаходяться тільки на квітконосі. При зараженні орхідеї шкідниками – краплі знаходяться на всій поверхні листа, а при гутаціі тільки по краю листя з зовнішньої сторони.

 

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання — будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook
 

Липкие капли на фаленопсисе

11 Comment(s)

Елизавета:
19.04.2022, 21:50:43
Reply

Дуже корисна стаття. Дякую, я знайшла відповідь на своє питання.

Юлия:
07.05.2022, 12:45:00
Reply

Дякую велике за таку корисну статтю!

Тетяна:
25.11.2022, 16:03:57
Reply

Дуже дякую. Стаття допомогла мені.

Марина:
15.02.2023, 15:43:49
Reply

Спасибо за информацию,была очень полезная

Таня:
24.03.2023, 17:03:14
Reply

Спасибо, всё очень понятно. Помогло разобраться

Жанна:
26.03.2023, 14:31:20
Reply

Дикую , прочитала, але відповіді на своє запитання не знайшла. У мені на цвітоносі тільки є каплі , Липки. Бутони падають і орхідея не квітне.

Лея:
28.04.2023, 11:07:45
Reply

Дякую за статтю) Помітила капельки на квітконосі) Рада, що то є варіант норми)) Жанна, орхідея не квітне не через сік. А через неналежні для її квіту умов (недостача світла/не правильний режим поливу/не вистачає підкормок)

Олена:
01.06.2023, 13:53:28
Reply

Дуже вдячна за статтю! І за інші ваші статті. Завжди корисні, інформативні, зрозумілі, лаконічні. Дякую за вашу працю.

Анна:
29.09.2023, 21:38:40
Reply

Дякую! Було корисно!

Алла:
31.05.2024, 20:00:38
Reply

Дякую. Знайшла відповідь на своє питання у статті.

Наталя:
02.06.2024, 10:55:52
Reply

Дякую, корисна стаття

Залишити коментар