Трипси

Posted byDasha06.10.20201 Comment(s)Листя,Шкідники,

Якщо одна або кілька з ваших орхідей раптово уповільнили свій ріст, нові листочки, рости і квітконоси почали деформуватися, скручюватися. На листі з’явилися світлі вдавлені плями або темні маленькі точки, орхідея виглядає хворою та пригнобленою? Уважно вивчіть інформацію у цій статті! Можливо, на ваших рослинах паразитує трипс.

 

 

ЗМІСТ:

 1. Хто такі трипси?
 2. Якої шкоди завдають трипси орхідеям?
 3. Як відрізнити трипса на орхідеях від інших шкідників?
 4. Як позбутися від трипсів на орхідеї?
 5. Як зрозуміти, що орхідею від трипса вилікувано?
 6. Як не допустити появи трипсів на кімнатних рослинах?

 

 

Хто такі трипси?

 

Трипси – це комахи маленького розміру, довжиною 1-2 мм, тіло витягнутої форми, темно-коричневого кольору, на спинці 2 пари жовто-коричневих смугастих крил, з волосками по краях. На кінчику черевця дорослих особин є прозорий пухир, який допомагає шкідникам триматися за нижню сторону листя, де вони і ховаються.
Личинки трипсів зовні дуже схожі на дорослих особин, але мають більш прозорі тільця і не мають крил.
На орхідеях найчастіше паразитують каліфорнійські, тютюнові, американські, чорні і драценові трипси. Ці види відрізняються відтінками кольору, розмірами (незначно) і улюбленими місцями проживання (листя, квітконоси, квіти). Практичного значення при боротьбі зі шкідниками це не має, тому не будемо занурюватися в такі тонкощі.
Згадаємо лише про одну важливу особливість каліфорнійського і тютюнового трипсів – вони є переносниками томатного вірусу Lycopersicum virus, що додає листю бронзового забарвлення. Всі ці види є оранжерейними і потрапляють у квартиру в основному з тепличними рослинами та букетами. Є також і певна кількість місцевих, наших видів трипсів, яких можна занести в квартиру через відкрите вікно і з букетами польових або садових квітів. Ці види менш агресивні. 

 

 

Характерні сліди від трипса на квітах фаленопсиса

 

Следы от трипса на орхидеях

 


Трипси відкладають свої яйця в рослинну тканину за допомогою "жала". Розмноження можливе без наявності самців, тобто партеногенетично. Розвиток дорослого паразита з яйця проходить дві стадії личинки і три стадії німфи. У комах є очі і зачатки крил. Під час свого розвитку личинки дуже рухливі, а німфи мають періоди, коли вони рухливі і нерухомі. Перед перетворенням личинки в німфу і німфи у дорослу комаху – трипс заривається у верхній шар субстрату, не рухається і не харчується. Тривалість циклу розвитку трипсів від личинки до дорослої особини дуже сильно залежить від температури та освітлення. Практично усі види трипсів люблять низьку вологість повітря і ховаються від світла, а температуру обирають помірну. Протягом року в сприятливих умовах може вирости 10-12 кладок трипсів.

 

Трипсы и их яйца, самка трипса

 

 

 

Якої шкоди завдають трипси?

 

Харчуються дорослі трипси, їх личинки і німфи соком орхідеї. Для цього вони хобітком проколюють клітини рослин і висмоктують клітинний сік. Клітини запустівають, частково наповнюючись повітрям, в місці пошкодження утворюється стиснута світло-срібляста пляма. Згодом травмовані тканини можуть вражатися грибком, плями стають темно-коричневими. Також на поверхні листя може бути видно маленькі темні точки – випорожнення комах.
Пошкоджене трипсами листя стає плямистим, може скручуватися, жовтіти та відпадати. Листя, рости та квітконоси, які знаходяться у процесі росту, при пошкодженні трипсами деформуються, та припиняють свій ріст.

 

Трипс на фаленопсисах

 

 

 

Як відрізнити трипсів від інших шкідників?

 

Пошкодження від трипсів за зовнішнім виглядом дуже нагадують пошкодження від інших шкідників, що смокчуть сік – павутинного і червоного кліща, але пошкодження орхідеї  набагато сильніше. Для точного діагнозу рекомендуємо скористатися лупою і пошукати паразитів на нижньому боці листя, в пазухах, під лусочками псевдобульб. Також допоможуть непрямі докази. Павутинні кліщі утворюють на орхідеї павутину. Червоного кліща можна виявити за допомогою ватного спонжу, провести ним по нижньому боці пошкодженого листя Якщо на спонжі з'явився цегляно-червоний наліт – це кліщі, докладніше про кліщів читайте в нашій статті.

 

Трипсы на орхидее

 

 

Якщо ви бачите на своїй орхідеї якихось маленьких комах, але видимих пошкоджень немає, уважно вивчіть шкідника. На трипсів трохи схожі подури – нешкідливі комахи без крил, але які швидко переміщуються та стрибають . Подура не шкодить орхідеї, але, як і трипси, розмножуються в умовах нестачі світла та низьких температур. Орхідея в таких умовах почуває себе погано, докладно про подур читайте в нашій статті.
Дуже важливо переконатися, що орхідею атакують саме трипси, щоб правильно підібрати лікування.

 

Трипсы

 

 

 

Як позбутися від трипсів на орхідеї?

 

Отже, з'ясувалося, що на орхідеї паразитує трипс. Негайно приступаємо до лікування.
Лікування включає кілька етапів. Важливо пройти усі етапи по порядку, тоді можна сподіватися на повне знищення трипса у колекції.

 1. Негайно ізолювати уражену орхідею в окреме закрите приміщення. Пам'ятайте, що трипси вміють літати, тому уважно оглядаємо інші орхідеї, при виявленні хоча б однієї комахи ізолюємо рослини.
 2. Вручну позбавляємося від всіх особин, яких бачимо. При сильному ураженні орхідею виймаємо з субстрату, де можуть перебувати нерухомі особини, промиваємо під проточною водою. Якщо є квітконоси, їх краще зрізати, тому що дуже важко вигнати трипсів з бутонів, квітів і лусочок, так само як і важко провести обробку цих місць. А також зверніть увагу, що квітконоси і квіти дуже люблять "особливо небезпечні" трипси, нечутливі до звичайних концентрацій препаратів.
 3. Приступаємо до хімічного знищення трипсів. Переконливо просимо обробити уражену орхідею і одночасно інші, на вигляд здорові рослини. Тільки так можна повністю винищити трипсів в квартирі.

В якості "народних засобів" іноді радять такі: емульсію оливкової олії у воді, мильний розчин, настоянку часнику, спрей для гладкості листя. Суть лікування в тому, що на поверхні листя та ростів утворюється плівка, яку не можуть прокусити тріпси. Бідних паразитів чекає голодна смерть. Але не все так просто. Якщо утворилася товста плівка, вона заважає орхідеї дихати і може привести до проблем серйозніше, ніж трипси. Якщо плівочка тоненька, вона швидко руйнується, і злегка зголоднілі паразити атакують орхідею агресивніше, ніж до цього.
Тому рекомендуємо скористатися інсектицидами – препаратами для боротьби з комахами. Вони ефективні та безпечні для орхідей і для людей при дотриманні рекомендацій.
Дія інсектицидів здійснюється трьома способами:

 • контактний – препарат потрапляє в організм комахи через хітиновий покрив;
 • кишковий – комаха ковтає препарат з поверхні рослини;
 • системний – препарат поглинається орхідеєю і потрапляє в організм трипса з соком.

Для ефективної боротьби з трипсами, які ховаються в недосяжних закутках орхідей, ми рекомендуємо інсектициди системної дії, оскільки препарати кишково-контактної дії можуть і не дістатися до комах. Системними інсектицидами досить просто полити орхідеї. Оскільки у трипса є кілька стадій у розвитку (коли паразити не харчуються), тому системні інсектициди на них не подіють. Це стадія яйця, а також переходи з личинки у німфу, а потім з німфи в дорослу комаху. Тому одноразове застосування інсектицидів не позбавить усіх трипсів, а тільки значно скоротить популяцію. Щоб позбутися від трипсів повністю, потрібно провести 3 обробки з інтервалом 1 тиждень. Потрібно скористатися різними інсектицидами.
Для цієї мети підійдуть такі препарати:

 

Досить ефективними є також препарати кишково-контактної дії:

Але при їх використанні потрібно обприскати рослину і обробити усі закутки. Також будуть потрібні 3 обробки з інтервалом 1 тиждень у зв'язку з недоступністю яєць трипсів (вони знаходяться всередині клітин рослини) і перехідних форм, коли комахи перебувають у субстраті. Також з трипсами успішно борються хижі кліщі і клопи. Їх можна використовувати також і профілактично.

 

Трипс на орхидеях

 

 

Як зрозуміти, що ви позбулися трипсів?

 

Нагадаємо: трипсам потрібне прохолодне сухе повітря і тінь – саме те, що протипоказано орхідеям. Тому після проведених робіт по обробці орхідей, задумайтеся, як забезпечити вашим улюбленицям багато розсіяного світла, тепла і вологості.
Якщо ви пройшли весь шлях і знищили трипсів, ваші орхідеї буквально оживуть. Почне зростати те, що давно не росло – листочки, квітконоси, нові рости. Плями і деформації, які вже були, нікуди не зникнуть, звичайно ж, але і нових не буде. При візуальному огляді, навіть за допомогою лупи, ніякої живності не буде виявлено. Якщо все це відбувається з вашої орхідеєю, а після останньої обробки вже пройшов місяць – можна вважати рослину здоровою і повертати на загальне підвіконня або стелаж.

 

Трипсы на орхидее

 

 

 

Як не допустити появи трипсів?

 

Щоб не допустити появи цих шкідників, необхідно дотримуватися простих правил:

 • оптимізувати умови утримання орхідей – світло, температура, вологість, режим поливу;
 • всі нові орхідеї тримати на карантині в окремій кімнаті 3-4 тижні і тільки після цього ставити на загальне підвіконня або стелаж, про адаптацію;
 • букети польових, садових і оранжерейних квітів тримати в окремій кімнаті, подалі від орхідей;
 • регулярно оглядати всі рослини, особливо пазухи і зворотній бік листя;
 • періодично проводити профілактичні обробки від шкідників.

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання – будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook.

 

1 Comment(s)

Татьяна:
20.02.2024, 12:08:26
Reply

Я успешно пролечила свои орхидеи актаром, но месяц спустя в одном растении снова обнаружила трипсы. Видимо, для этого цветка нужно было более длительное лечение. Спасибо за подробное и полное описание проблемы с трипсами и методов борьбы с этой гадостью.

Залишити коментар