Коріння орхідей

Posted byDasha17.08.20202 Comment(s)Коріння,

Для того, щоб розібратися у причинах, наслідках і методах лікування коренiв орхідей якi гниють та сохнуть, поговоримо спочатку про норму. Будова епіфітного кореня, принцип його роботи і умови, в яких цей принцип може максимально працювати – ось про що піде мова у наступних кількох абзацах.

 

 

ЗМІСТ:

 1. Що таке повітряні і закуплені коренi?
 2. Будова і функції коріння орхiдей.
 3. Як відрізнити здоровий корінь від сухих коренів?
 4. Як відрізнити гнилий корінь від здорового?
 5. Як простимулювати ріст коренів у орхiдеї?

 

 

 

Що таке повітряні та закуклене коріння орхідеї?

 

Коріння орхідей можна розділити на ті, що ростуть всередині горщика і поверх горщика (зовні), які називають ще повітряними коріннями.
Активно зростаючий кінчик кореня зелений, загострений, як наточений олівець. Приблизно через 1-2 см від кінчика вже є веламен і колір кореня стає сріблястим. Якщо кінчик кореня сріблястий і не загострений, закінчується маленькою зеленою крапкою, це означає, що в даний час корінь не росте. Так буває, якщо орхідея відпочиває або припинила зростання через несприятливі умови. На орхідейному жаргоні такий корінь називається закукленним. Пам'ятайте, що за рахунок кінчика відбувається зростання кореня. Під час росту відбувається поділ клітин, тому веламену на кінчику кореня немає, є живі клітини, наповнені соком.

 

Активные кончики корней

 

Будова всіх коренів однакова, вони складаються з внутрішнього осьового циліндра (нитка), зовнішньої оболонки - веламена і паренхіми кореня (основна м'ясиста частина).

 

Осьової циліндр – це центральна частина кореня, яка проводить воду. Ця жива тканина, як водопровідна труба, яка транспортує воду і розчинені в ній солі до стебла і листя орхідеї. Осьової циліндр покритий паренхімою.

 

Паренхіма – це основна частина кореня яка і забезпечує функцію кореня, вбирає воду. Паренхіма покрита оболонкою, веламеном.

 

Веламен – це кілька шарів відмерлих клітин, порожніх всередині, які утворюються під час циклів зволоження-висихання, шар тонкий 0,5-1 мм.

 

Веламен корней орхидеи

 

 

Ці клітини порожнисті усередині, вони забезпечують пористу структуру веламена. Порожні осередки сухого веламена наповнені повітрям, при попаданні на веламен води, осередки пасивно наповнюються водою, веламен намокає, як губка, але він не здатний до транспортування води, він тільки пропускає рідину в корінь. Коли коріння орхідеї сухі, веламен стає жорстким і не дає волозі покинути рослину.
Така будова корiння орхідей дозволяє їм виживати в умовах дефіциту вологи і відсутності землі. По суті, паренхіма і є «грунтом», в якому ростуть корені орхідеї.
Для успішного функціонування, корінь повинен поперемінно наповняться вологою і повністю висихати, обдуватися повітрям, висвітлюватися сонцем. Деякі відхилення від ідеальних умов можуть з успіхом переноситися рослиною, але систематичні порушення в зрештою приведуть до загибелі всього кореня або, що трапляється частіше, тільки паренхіми і веламена.
 

Функции корней орхидеи

 

 

Функції коренів

 

Здоровий корінь орхідеї виконує кілька важливих для рослини функцій:

 • транспорт, засвоєння і зберігання води та мінеральних речовин;
 • фіксація орхідеї в субстраті і на блоці;
 • фотосинтез;
 • газообмін.

Ця складна система для нормального функціонування повинна знаходиться в балансі, який їй забезпечують фактори зовнішнього середовища, основним з яких є світло.

 

Здоровые корни фаленопсиса

 

 

Як же відбувається засвоєння води орхідеєю?

 

Під дією світла волога випаровується всією поверхнею листя. Коріння отримують "запит" на транспортування води до листя. Починається процес активного транспорту - клітини осьового циліндра "захоплюють" молекули води з веламена і через клітинну мембрану далі переміщують від клітини до клітини. Цей процес носить назву осмос. Веламен поступово висихає. Після повного висихання новий шар клітин відмирає, веламен стає товщі.

 

Зеленые корни орхидеи

 

Фіксація

 

Орхідеї в дикій природі ростуть на деревах, скелях і інших поверхнях. При цьому рослини часто знаходятся під зливами та вітрами, добре закріпитися на будь-якій поверхні допомагає саме коріння. У природному середовищі коріння може досягати кілька метрів і буквально приклеюється до будь-якої поверхні. Напевно при пересадці ви стикалися з такою проблемою, коли коріння приклеїлося до горщику? Щоб не травмувати кореневу систему орхідеї перед пересадкою коріння слід намочити, воно стане еластичним і буде бiльше пiддаватися для маніпуляцій.

 

Корни орхидеи в природе

 

 

Газообмін

 

Коріння епіфітних рослин проводять обмін газів: забирають кисень і віддають вуглець, тому не потрібно намагатися помістити всі коріння орхідеї в горщик. Якщо коренева система орхідеї розвивається поверх горщику – це нормально, подивіться як ростуть орхідеї в природi. І звичайно ж не перестанемо повторювати, що орхідеї не можуть рости в землі, для посадки можна використовувати тільки повітропроникні суміші або кору різної фракції, щоб забезпечити достатню кількість повітря навколо коренів.

 

 

Фотосинтез

 

Існує думка, що коріння також бере участь у фотосинтезі і саме тому орхідеї вирощують з прозорих, пластикових горщиках. Але ми все таки схиляємося до того, що в прозорому горщику людям все таки простіше розглянути коріння. Важливо розуміти, що у рослин відбуваються два процеси одночасно – це дихання, при якому йде споживання кисню (орхідея дихає вдень і вночі постійно й однаково) і фотосинтез при якому відбувається поглинання вуглекислого газу (СО2): рослина забирає вуглець (С), а кисень (О2) викидає в повітря. Викидання відбувається тільки на світлі. Тому дуже важливо забезпечити орхідеям хороше освітлення , але при цьому не забувати вимикати лампи, якщо рослини розвиваються під штучним світлом.

 

 

 

Як відрізнити здоровий корінь від сухих коренів?

 

Здоровий корінь пружний, твердий, стирчить і майже не згинається. Колір сухого веламену визначається наявністю повітря в осередках – сріблясто сірий. Після намокання, коли осередки заповнюються водою, через неї просвічує зелена кора осьового циліндру, веламен виглядає сріблясто-зеленим.
Засохший веламен сіро-коричневого кольору, який від поливу не змінюється, на дотик коріння наче порожні всередині, паперове, веламен легко знімається з серцевини, як панчоха.

Детальніше про сухе коріння.

 

Сухие корни орхидеи

 

 

 

Як відрізнити гнилий корінь від здорового?

 

Про це можна судити за зовнішнім виглядом коренів і станом всієї рослини.
Розглянути коріння можна через горщик, якщо їх видно. У здорового кореня гладенька поверхня, колір сіро-сріблястий перед поливом і зелений після. Корінь що гниє в першу чергу змінює колір на буро-коричневий, потім зморщується і після поливу ніяк не змінюється. Якщо горщик не прозорий або у стінок горщика коріння не видно, ознаки проблеми з корінням можна помітити значно пізніше, коли велика частина коренів уже постраждала і не може виконувати свої функції: 

 • не доставляє воду;
 • не фіксує орхідею.

Отже, якщо при вологому субстраті орхідея втрачає тургор та морщить листя, а полив ситуацію не змiнює, при цьому рослина хитається в горщику або має намiр вивалитися, то швидше за все здорових коренів в неї майже немає.
Щоб остаточно переконатися в цьому, виймаємо орхідею з горщику, оглядаємо і обмацуємо корінці. Здоровий корінь пружний, твердий, стирчить і майже не згинається, після намокання стає лише злегка еластичним. Згнилі корені темно- коричневі, під пальцями веламен розлазиться і відпадає, оголюючи осьовий циліндр, схожий на нитку. Іноді чути неприємний запах.

Детальніше про гниле коріння

 

Гнилые корни орхидеи

 

Підсумуємо, коріння дуже важливе для будь-якої рослини. Якщо коріння орхідеї потужне, товсте - орхідея сильна та здорова, тим рясніше і яскравіше її цвітіння буде. Тому дуже важливо забезпечити правильний догляд, а також своєчасно виявити проблему з корінням. Якщо ваша орхідея має слабкi корінцi, можна провести стимуляцію добривами або використовувати Радіфарм, який зменшує стрес і стимулює зростання і вкорінення орхідеї.

 

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання — будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook

2 Comment(s)

Светлана:
30.11.2021, 11:08:46
Reply

Здравствуйте. У моих орхидей растут корни снизу горшка из отверстий.

Даша Нагорная:
23.12.2021, 16:50:37

Это нормально, корни тянутся к влаге, видимо они чувствуют воду в поддоне или блюдце, в котором стоят.

Галина:
31.10.2022, 08:24:32
Reply

Скажите пожалуйста,у моей орхидеи,пожелтели2 нижних листа,перед этим она нарастила,два,больших листа,и воздушные корни наращивает,.И начал расти цветонос! Но внутри горшка вижу,коричневые корни(перед этим я уже удаляла,плохие корни),и очень мало зелёных.Скажите,нужно ее пересаживать,и удалить плохие корни! Спасибо!

Залишити коментар