Коли і як правильно поливати орхідеї?

Posted byDasha27.09.20212 Comment(s)Догляд,

Яку воду любить фаленопсис, яка вода краще підходить для поливу? Навіщо підіймати горщики перед поливом? Як підготувати рослину до поливу? Яким методом визначити, що орхідея вже суха? З якою періодичністю поливати? Обприскування за та проти? Чи можна поливати орхідеї кип'яченою водою? Який час вибрати для поливу? Який спосіб поливу найкращий? Як треба поливати, знизу або зверху? Чи можна замочувати орхідеї на ніч? Чи потрібно поливати орхідеї в період спокою? Детально відповімо на кожне питання та надамо покрокові інструкції як поїти орхідею.
Правильний полив кімнатних орхідей – це запорука зростання, здоров'я та рясного цвітіння в домашніх умовах. У цій статті ми допоможемо розібратися в тонкощах процесу поливу, після чого ви зможете вибрати зручний спосіб та режим поливу вашої колекції.
 

 

 

ЗМІСТ

 1. Коли слід поливати орхідеї?
 2. Як зрозуміти, що субстрат просох?
 3. Яку воду використовувати для поливу орхідей?
 4. Способи поливу орхідейок.

 

 

 

Коли слід полити орхідею?


Перш ніж обрати спосіб поливу рекомендуємо докладніше дізнатися про функції та будову коренів орхідей.
Не можна надати чіткі рекомендації, за допомогою яким можна будет поливати орхідеї за розкладом – щотижня або ж кожні 10 днів, тому що потреба рослини у воді залежить від багатьох чинникiв, наведемо кілька прикладів.
Внутрішні чинники:

 • Вид орхідеї: наприклад, каттлеї поливають рідше ніж пафіопеділуми. Детальніше про догляд за черевичками та каттлеями.
 • Сорт орхідейки: наприклад, деякі сорти дуже люблять попити, а деякі навпаки, в яких надмірний полив веде до загнивання кореневої системи.
 • Вік орхідеї: чим молодша рослина, тим більше їй необхідно живлення, молоді орхідеї краще не пересушувати. Детально про догляд за підлітками орхідей.
 • Обсяг кореневої системи: все просто – чим більше коренів, тим більше їм необхідно вологи.
 • Стадія росту та розвитку орхідеї: наприклад, дендробіуми та каттлеї краще не поливати поки ви не побачите сформовані бутони. Детально про догляд за дендробіумом.

 

Зовнішні чинники:

 • Розмір горщика: чим більше горщик, тим повільніше субстрат в ньому буде просихати, тому міні потрібно буде поливати частіше, ніж орхідеї стандарти. 
 • Субстрат в якому росте орхідея: потрiбно чiтко розумiти в горщику кора, мох або торф, можливо орхідея росте на блоці або ж в закритiй системi? Різний субстрат по-різному тримає вологу, відповідно просушка відбуватиметься швидше або повільніше. Детально про субстрати.
 • Розмір фракції: чим менше фракція, тим менше циркуляціяповітря, тим повільніше вона просихає.
 • Пора року та температура повітря: взимку та восени орхідеї потрібно поливати рідше, ніж влітку. Детально про догляд за орхідеями в різні пори року.
 • Розміщення орхідеї: наприклад, на південних вікнах орхідеї просихають швидше, ніж на усіх інших.

Ми не можемо вирахувати ідеальну формулу кратності поливу, але по корінню можна з легкістю визначити, що орхідею вже потрібно полити.

 

Орхидея полив

 

 


За якими ознаками зрозуміти, що субстрат просох?

 

Є кілька методів перевірки:

 • Самий простий та надійний спосіб – визначити це за вагою горщика. Вологий субстрат важкий, а після висихання горщик стає легше.
 • Часто рекомендують визначати необхідність поливу за кольором коренів. Але це можливо тільки в разі, якщо ви вирощуєте орхідеї у прозорих горщиках. Вологе коріння завжди зелене та товсте, а сухе – сіро-сріблясте, після тривалої просушки стає тонщим. Але ми не радимо повністю покладатися на цей метод, тому що по краю горщика коріння може швидко просохнути та посвітліти, а всередині залишиться мокрим. 
 • За кольором субстрату. Такі субстрати як орхіата, мох або сераміс при висиханні значно світлішають, це можна побачити через прозорий горщик.
 • По дерев'яній паличці. Ми не рекомендуємо використовувати цей метод, тому що він є травмонебезпечним для коренів, але не можемо про нього не згадати. У центральну частину горщика, яка просихає найпізніше, обережно розміщуємо дерев'яну паличку щоб не пошкодити коріння орхідеї. Паличку періодично виймаємо та оглядаємо, якщо паличка суха – це означає, що субстрат теж сухий.

 

как понять что орхидея сухая

 

 • За вологістю всередині горщика. Потрібно трохи відколупнути субстрат та опустити палець углиб горщика, якщо буде відчуватися волога – полив варто відкласти. Ми не рекомендуємо постійно та в різних місцях порушувати цілісність субстрату, це може привести до травмування коренів. Також кора зверху може просихати швидше, ніж усередині горщику.
 • По листю, воно в'яне та втрачають тургор. Звичайно ж не варто допускати такого стану, для орхідеї це великий стрес, але якщо це сталося та ви побачили зморщене листя – одна з причин може бути саме у потребі води. Детально про те, як відновити тургор.

Якщо у вас залишилися сумніви поливати орхідею чи ні – краще відкласти полив, тому що надмірне зволоження може завдати більше шкоди, ніж пересушування. Та якщо ви точно визначили, що орхідею слід полити – можна приступати до вибору способу поливу.

 

Когда поливать орхидею

 

 


Яку воду використовувати для поливу?

 

В ідеалі вода повинна бути м'якою, теплою та знесоленою, рН не вище 7. Щоб зменшити жорсткість водопровідної води, бажано їївідстоювати, фільтрувати або прокип'ятити. Після кип'ятіння значна частина хлору випарується, а показник жорсткості буде нижче майже в двоє. Перед поливом воду необхідно повністю остудити до кімнатної температури. Щодо гарячого душу, температурою 30 °C-45 °C, який вимиває солі з субстрату, у нас є сумніви… Гаряча вода може більше нашкодити, ніж принести користь. Це стосується й використання дощової води, з нашою екологією краще використовувати воду з крана. Якщо у вас немає можливості фільтрувати або відстоювати воду, можна використовувати воду з-під крана, але в такому випадку субстрат буде засолюватися швидше, важливо відстежувати це та вчасно проводити пересадку. Детально про пересадку орхідей.

 

Вода для орхидей

 

 

 

Способи поливу орхідеї

 

Найпопулярніші способи поливу для орхідей якіростуть в горщиках:

 1. Пролив.
 2. Занурення. 
 3. Душ.
 4. Гнотовий метод поливу.
 5. Полив через піддон.

Нижче ми докладно розповімо про кожен спосіб. Але хочемо звернути увагу, що не усі способи підходять для поливу орхідей, які посаджені в мох. Справа в тому, що мох може увібрати дійсно велику кількість води. Наприклад, стандартний горщик 2,5 дюйма містить 30 грам моху та може увібрати більше 500 мл води. Уявіть, як довго буде просихати орхідея після такого рясного поливу. Якщо ви не плануєте їхати у відпустку або відрядження на місяць, для поливу орхідей у мсі, (та особливо в холодний період), варто використати тільки один із двох способів – пролив або полив через піддон. Детально про вирощування орхідей у мосі.
Також для того, щоб орхідея росла й цвіла при будь-якому способі поливу, не забувайте підживлювати орхідеї, докладно про добриво.

 

Поливать орхидею из душа

 

 

Пролив

 

Спосіб підходить для тих, хто майже кожен день може приділяти час кожної орхідейці.
Горщик тримаємо рукою в повітрі над будь-якою ємністю, туди буде стікати вода. Зверху на субстрат ллємо воду, яка вільно витікає через дренажні отвори знизу горщика. Коли вся вода витекла, горщик можна поставити туди, де він знаходився. Таким чином можна поливати орхідеї водою з пiд крану. Але в багатьох місцевостях водопровідна вода дуже жорстка та не підходить для поливу орхідей.

Такий полив підходить для будь-якої пори року. Але зверніть увагу, що влітку, коли спекотно та багато світла, полив цим способом потрібно проводити ледве не кожен день, тому якщо у вас немає часу – краще пробувати інші способи.

 

Полив орхидей проливом

 

Полив зануренням

 

Спосіб занурення підходить для тих, у кого багато вільної тари або часу, тому що кожну орхідею слід замочувати окремо.
Горщик з орхідеєю ставимо в ємність (відерце або щось інше) відповідного розміру (висоту підбирайте по висоті горщика) та наливаємо зверху воду до країв горщика. Коріння та субстрат повністю зануряться в воду. Зверніть увагу, що цей спосіб підходить тільки для вкорінених орхідей, якщо рослина недавно пересаджена – не наливайте занадто багато води, тому що кора у горщику підійметься та спливе.
У такому положенні можна залишити орхідею на 10-20 хвилин, щоб субстрат та коріння наситилися водою. Потім горщик з орхідеєю виймаємо та чекаємо, поки стече вода й ставимо на місце. 

 

Полив орхидеи замачиванием

 

 

Полив орхідеї в душі


Орхідею ставимо в ванну, включаємо теплий душ та поливаємо зверху. При такому способі листя очищаються від пилу, коріння та субстрат насичуються водою. Та все б добре, але є кілька моментів, які варто враховувати:
•   якщо водопровідна вода жорстка, після такого поливу можуть залишитися білі сліди солей на листі, докладно про розводи ми розповімо в нашій наступній статті;
•   частий душ жорсткою водою може спричинити судинний опік, внаслідок накопичення солей в субстраті, що погано позначиться на ваших орхідеї;
•   після душу залишки води можуть накопичуватися в пазухах та точці зросту, що може призвести до гниття, особливо в холодний період. У теплу пору вода випаровується протягом години.

 

Полив орхидеи в душе

 

 

Гнотовий спосіб поливу

 

Цей спосіб можна викорстовувати якщо орхідеї посаженні у подвійний горщик з тасьмою, простягнутою з горщика у зовнішнє кашпо. На дно кашпо наливаємо воду, тасьма постійно залишається вологою та зволожує субстрат в горщику. Таким чином субстрат постійно залишається вологим. Такий полив підходить тільки для літніх днів, як вимушений захід при тривалому від'їзді.

 

фитильный полив орхидей

 

 

Полив у піддон

 

Максимально швидкий спосіб та підходить для хорошого зволоження субстрату.
Воду наливаємо у піддон, в якому стоїть горщик з орхідеєю. Можна наливати й в горщик, але в цьому випадку складно вгадати потрібний обсяг рідини, тому що вода швидко витікає через дренажні отвори та повністю заповнює ємність, часто виливаючись за краї. Воду з піддону не виливати, через деякий час коріння її повністю вбере. Процес вбирання може зайняти тривалий час, деякі колекціонери залишають орхідеї у воді навіть на всю ніч. Якщо пройшло достатньо часу (більше 3-х годин), а вода залишилась, залишки потрібно злити. Дуже важливо не залишати рослини у холодній воді в зимовий період, євисокий ризик переохолодження. Також для орхідей у моху рекомендуємо наливати невелику кількість води, щоб занадто не відбувалося перезволоження.

Якщо ви будете користуватися цим способом та поливати декілька орхідей в одній ємкості, потрібно мати на увазі – зараження багатьма хворобами відбувається саме через воду, детальнiше про хвороби орхідей.

 

Полив орхидеи в подоне

 

 

Усі ці способи поливу взаємозамінні, їх можна чергувати та обирати в залежності від пори року.

 

Також варто звернути увагу:

 • Квітку після пересадки краще поливати тільки через кілька днів, щоб травми на коренях, які може отримати рослина, затягнулися, а потрапляння в них води не привело до гниття. 
 • Кімнатну орхідею краще не бризкати та не обприскувати орхідеї в холодний період. Бризкаючи ви підіймаєте вологість, але й підвищуєте ризик переохолодження. 
 • Полив варто проводити вранці, ввечері знижується температура повітря, що може привести до переохолодження. 
 • Навесні полив повинен бути більш рясний, ніж взимку, щоб спровокувати ріст. 
 • Квітучі орхідеї варто поливати частіше, щоб уникнути пересушування та відсихання бутонів й квітів. Також для квітучої орхідейки підійде полив у піддоні, коли орхідею не потрібно переносити, так ви знизите ризик травмування листя або квітконосу.   
 • Якщо орхідеї цвітуть, квітучу орху краще поливати щоб вода не потрапляла на квіти, щоб не з'являлися розводи та плями. 
 • Не варто поливати орхідеї гарячою водою, краще використовувати теплу або кімнатної температури.
 • Краще не занурювати та не тримати орхідеї під водою повністю, щоб у точку росту та пазухи не затікала вода.
 • У період спокою орхідеї потрібно поливати мінімально, частота залежить від виду, детально про догляд за кожним видом.

 

Как поливать орхидеи

 

 

Сподіваємося, що ця стаття була цікавою та корисною і тепер ви з легкістю знайдете свій зручний спосіб, а коренева система обов'язково віддячить вам рясними та сильними корінцями.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання — будь ласка, запитуйте в нашій групі у Facebook.

2 Comment(s)

Ілона:
29.01.2023, 15:34:46
Reply

Дуже корисні та вичерпні статті???? при пошуку інформації щодо догляду за орхідеями - лише до вас

Светлана:
22.07.2023, 18:00:33
Reply

Спасибо, полезная статья. Орхидеями занимаюсь лет 5, но всё-равно, иногда, возникают вопросы.

Залишити коментар