Ваш кошик порожній!
корни орхидеи загнили после пересадки, в кашпо была вода и на подоконнике было прохладно, солнца почти нет восточная сторона э пожалуйста поьмогите спасти, 3х летка цвела прекрасно. поменяла квартиру, возможно это причина
Фаленопсис гине, відвалилося коріння і квітконоси: як зупинити проблему, чи є шанс у згнилої орхідеї? Чому загниває та темніє коріння орхідеї? Що робити, якщо коріння підгнило: почорніло, стали м'яким, коричневим або жовтим? Як лікувати гниюче та хворе коріння орхідеї, що робити з такими корінцями? Чи можна відновити коренi, які скинула орхідея? Як реанімувати та оживити орхідею без коренів, який грунт використовувати? Чи можна визначити причину чому згнило чорне коріння? Як лікування такі рослини?
ЗМІСТ:
Перед тим як приступити до читання радимо прочитати статтю Коріння орхідеї – це дасть вам повне розуміння про кореневу систему орхідей.
Чому загниває коріння орхідеї?
Одна із найпоширеніших причин загнивання коріння – недолік світла. Якщо світла досить, випаровування води відбувається постійно, тобто веламен постійно набирає і віддає воду. Навіть якщо орхідея при цьому знаходиться у вологому субстраті або навіть її залили водою. Але як тільки інтенсивність світла падає, випаровування води з коріння зменшується, а то і зовсім зупиняється. Відповідно, немає потреби у транспорті води, волога знаходиться у веламені без руху, а вологе середовище — відмінне місце для утворення гнилі, де застій вологи – прекрасна умова для масового розмноження грибів, через які все і підгниває та чорніє. Гриби починають з'їдати корінець – це і є процес гниття. Спочатку гриби ласують веламеном, потім черга кори осьового циліндра, далі уражається і починає гнити розетка (стволик рослини) та вся коренева система . Якщо вчасно не зреагувати на процес загнивання – рослина гине. Це може статися з орхідеєю в будь-якому віці, вражена грибком може бути молода, доросла орхідея, яка квітне, так і старий екземпляр з дітками.
Гостріше реагує на зменшення кількості світла орхідея, у якої є і інші порушення в умовах утримання, наприклад, невідповідний субстрат (старий, засолений, розкладений і т. д.),температура нижче оптимальної, занадто вологе повітря, надмірна стимуляція добривами для отримання квітучої орхідеї.
Типовий приклад – настання осені, коли відбувається зміна умов утримання орхідей. Ціле літо орхідея прекрасно росла, але прийшла осінь, сонце закрили темні хмари... Усього тиждень похмурої погоди, при якій веламен буде мокрим, і хороше зелене коріння темніє, стає жовтим, фіолетовим, стає гнилим та відмирає. Детальніше про догляд за орхідеями у різні пори року читайте в нашій статті.
Як вилікувати гниле коріння?
На орхідейному жаргоні орхідею без коріння називають реанімашкою, а процес нарощування коренів – реанімацією. Отже, рятуємо орхідеї, які гинуть та мають згнившу кореневу систему наступними способами.
Мета реанімації та лікування гниючих коренів:
Як забезпечити умови для розвитку нових коренів?
Для цього обов'язково потрібно привести умови утримання до оптимальних і зберегти їх в подальшому:
Зверніть увагу, що часто рекомендують повністю обрізати пошкоджене, м'яке та гниле коріння, навіть якщо корінець має не пошкодженні ділянки.
Вважаємо це неправильним, тому що така повна обрізка тільки зашкодить. Осьовий циліндр кореня (так звана нитка) не так легко піддається загниванню і може функціонувати, тобто проводити воду, навіть зовсім без веламену. Для цього він повинен знаходитися безпосередньо у воді. Також від живої серцевини можуть рости новібокові корінці.
Існує думка, що коренева активність у кожної орхідеї відбувається хвилеподібно і розвиток нового коріння потрібно просто дочекатися. Але, в цей час очікування слід забезпечити орхідеї оптимальні умови утримання, нагадаємо: оптимальні умови – це відповідне світло, сонячне або штучне, температура, вологість. Також потрібно подумати про те, як доставити вологу у листя, якщо коренів зовсім не лишилося. Як вже і писали вище воду реанімашка може поглинати за допомогою живої серцевини – осьового циліндра. Також воду поглинає листя, яке ще не атрофувалися від нестачі води.
Популярні способи реанімації орхідеї без коріння
Домашня тепличка
Це закрита коробка, найчастіше з прозорими стінками, в якій підтримуються оптимальні умови: достатнє по інтенсивності і тривалості освітлення, температура не повинна виходити за рамки 20-24 градуси, вологість 50-80%.
Під тепличку можна пристосувати безліч речей:
Прямі сонячні промені не повинні потрапляти в тепличку, по можливості краще поставити споруду під лампи. Сама орхідея у теплиці може перебувати у горщику із субстратом, без субстрату, на блоці або навіть лежати собі на порожньому піддоні – не принципово.
Важливо регулярно провітрювати тепличку.
Якщо орхідея нарощувала коріння у субстраті у теплиці, спробуйте поливати її методом проливу і не тримайте закритою тепличку до повного висихання субстрату.
Якщо орхідея нарощувала коріння на блоці, полийте її, зануривши коріння у воду на 10-15 хвилин. Після цього тепличку не треба закривати до повного висихання коріння. Адаптація до життя поза теплички може зайняти певний час.
Детальніше про реанімацію орхідеї в тепличці читайте в нашій статті.
Реанімація у банці з водою
Орхідею таких видів як фаленопсис, ванда або кат тлею розміщуємо у скляну або пластикову банку, келих або пляшку таким чином, щоб старе листя спиралося на горловину і було зовні банки. У банку наливаємо воду, щоб стебло та корінці (якщо вони є) не торкалися води. Якщо у орхідеї залишилися залишки коренів у вигляді ниток осьового циліндру, вони повинні знаходитися у воді. Пам'ятаємо про світло! Банку тримаємо у теплому, добре освітленому місці, але не під прямими сонячними променями. Випаровування води з банки підтримує вологість (не дає рослині сохнути), але можна підвищувати її додатково. Пересадка рослини угр унт можлива, коли вже почали рости корінці і досягли в довжину декількох сантиметрів.
Нарощування коріння при зануренні листя орхідеї у воду
Орхідею (іноді навіть і квітучу) перевертаємо листям догори та занурюємо у воду. Листочки повинні бути у воді на 1/3-1/2. Тут особливо важливо не тільки світло, а й температура. Потрібно стежити, щоб вночі температура не опускалася нижче 20 градусів, в іншому випадку может бути переохолодження, загнивання саме листя.
Після того, як з'явилися перші маленькі корінці, можна підгодовувати орхідею по листу (наприклад Янтарною кислотою), але у 2 рази рідше та використовуючи тільки половину дози від вказаної в інструкції препарату, тобто слабкими розчином. Не потрібно без міри лити добрива, стимулятори, кислоти, в одужуючі рослини, досить обмежитися чимось одним. Процес відродження повинен бути плавним, і головне тут не добрива, а оптимальні умови догляду: світло, температура, вологість.Посадити орхідею можна у випадку, якщо молоді, здорові корінці вже можна надійно занурити в субстрат хоча б на 2-3 см, так, але обережно, щоб коренева система не була пошкоджена.
Який би із способів реанімації ви не обрали, пам'ятайте про три кити правильного догляду за орхідеєю:
Якщо вдасться забезпечити правильний догляд своїм орхiдеям, реанімація їм буде не потрібна.
Як запобігти загнивання кореневої системи орхідей?
Особливу увагу орхідеям потрібно приділити зі зниженням температури. З приходом коротких похмурих днів бажано:
У період, коли похолодало, світловий день зменшився, а опалення ще не включили, орхідеї краще не поливати зовсім, а тим більше не тримати залитими у воді. Цей період може тривати 2-3 тижні і навіть більше – поки не вдасться адаптуватися до змін . Якщо орхідея почала виглядати пересушеною її можна полити методом проливу, не замочуючи і не поливаючи з душа, щоб вода не застоювалася між листям. Таким чином можна уникнути загнивання кореневої системи та точки росту.
Сподіваємося, що стаття вам буде корисною. Задавайте питання, залишайте коментарі та діліться своїми секретами догляду та реанімації. Нехай ваша орхідея завжди буде зі здоровими корінням.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання – будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook.
корни орхидеи загнили после пересадки, в кашпо была вода и на подоконнике было прохладно, солнца почти нет восточная сторона э пожалуйста поьмогите спасти, 3х летка цвела прекрасно. поменяла квартиру, возможно это причина
Без фото очень сложно что либо рекомендовать...
А я обнаружила несколько раз паутинку на субстрате, потом увидела паука, решила промыть. Открыла горшок, а там все корни мертвые. Есть ли шанс спасти ещё?