Сіра гниль

Posted byDasha28.04.20210 Comment(s)Цвітіння,Хвороби,

З сірою гниллю можна зустрітися досить часто, особливо у квітковому магазині або супермаркеті, вибираючи одну із своїх перших орхідей. Дрібні темні плями або цятки на квітах – це і є сіра гниль. Чи можна купувати таку орхідейку і як лікувати плями на квітах фаленопсису? Про це та про інше ми розповімо у цій статті.

 

 

ЗМICТ

 

 1. Що таке сіра гниль на орхідеях?
 2. Схожі на сіру гниль захворювання, як розрізнити їх на орхідеї?
 3. Причини появи сірої гнилі на орхідеї.
 4. Що робити з сірою гниллю на фаленопсисі, як вилікувати?
 5. Як не допустити розвиток сірої гнилі?

 

 

 

Сіра гниль на фаленопсici – що це?


Збудник сірої гнилі – грибок Botrytis cenerea. Мікроскопічні спори грибка легко переносяться по повітрю, на руках, одязі та на інших предметах по догляду за орхідеями. Найбільш вразливою частиною орхідеї для грибка є квітка, тому сіра гниль в переважній більшості випадків вражає квіти орхідеї. На квітах, а також на бутонах, з'являються дрібні майже прозорі плями, наповнені світлою рідиною. Через кілька днів плями підсихають, не збільшуючись, стають коричневими втиснутими крапочками.
 

Чёрные точки на орхидеях

 

 

Також сіра гниль може вражати будь-які вегетативні частини орхідеї – листя і псевдобульби, детальніше про листя. В цьому випадку треба придивитися, щоб побачити брудно-сірі плями, в центрі покриті нальотом, схожим на попіл, сірий або чорний. Цей наліт можна з легкіcтю стерти ватним диском. Це спори грибка, вони небезпечні для інших рослин.

 

Белый налёт на листьях орхидеи

 

 

 

 

З якими захворюваннями можна сплутати сiру гниль?

 

Незважаючи на те, що симптоми сірої гнилі є досить специфічними, недосвідчений колекціонер може сплутати її ознаки з іншими захворюваннями, які супроводжуються появою нальоту на листі, наприклад, борошнистою росою або борошнистим червецем.
При борошнистій росі листя орхідеї за день-два покриваються нальотом майже повністю. Плями швидко ростуть, зливаються. Колір нальоту ближче до білого і тільки в запущених випадках, коли орхідея вражена повністю і зовсім гине, наліт стає світло-сірим.
Борошнистий червець – комаха-шкідник маскується під невелику білу плямочку, покриту білим пухнастим нальотом, детальніше про борошнистого червеця.
Відмінностей від сірої гнилі декілька:

 • колір нальоту ближче до білого, ніж до сірого;
 • під нальотом не вдавлені плями, а навпаки бугорки – це тільце шкідника, який розташовується в затишних місцях – пазухах, бруньках, біля основи пелюсток.

Також орхідея, уражена борошнистим червецем, покривається липкими краплями – паддю, яку виділяє комаха, детальніше про липкі краплі на листі орхідеї.

 

Мучнистый червец

 

 

 

Причини і збудники сірої гнилі

 

Для того, щоб розвинулися симптоми сірої гнилі, не завжди достатньо попадання спор грибка Botrytis на орхідею, тому що сильна і здорова рослина не захворіє. Факторами, які сприяють розвитку хвороби, є стрес і неправильна агротехніка орхідей. Саме це і відбувається з орхідеями в супермаркеті: тривалі перевезення, тьмяне світло, перезволоження, тривала просушка завжди та багато іншого часто супроводжують орхідею. Але варто звернути увагу, що захворіти може і домашня орхідея.
Список несприятливих факторів, перевірте умови утримання своїх орхідей:

 • перезволоження, коли субстрат у горщику рідко висихає повністю, детальніше про правильний полив;
 • обприскування орхідей (листя і квіти) у вечірній, прохолодний час;
 • недолік освітлення, коли тривалість світлового дня менше 10 годин;
 • температура у приміщенні менше 18 градусів;
 • вологість в приміщенні вище 70%;
 • відсутня вентиляція;
 • перегодовування органічними добривами з високим вмістом азоту.

Якщо співпало більше 2х пунктів – орхідеї можуть бути у зоні ризику, але сіра гниль – це ще не найстрашніше, що може статися з рослинами, якщо найближчим часом не поліпшите умови утримання.

 

Серая гниль, белые липкие пятна

 

 


Як вилікувати сіру гниль на орхідеї?

 

Якщо все ж орхідея захворіла або ви вирішили придбати в магазині особливо цінний екземпляр з ознаками сірої гнилі, – рекомендуємо дотримуватися наступних правил:

 1. Ізолюйте хвору орхідею. Зробити це потрібно максимально безпечно, в прямому сенсі не дихаючи, щоб не перенести спори грибку на сусідні рослини і свій одяг. Місце ізоляції в обов'язковому порядку повинно відповідати агротехніці орхідей, тобто: розсіяне світло 10-30 тисяч люкс 10-12 годин на добу, температура 20-24 градуса, вологість 40-60%, полив після просушки. 
 2. Квітконоси з ураженими квітами необхідно зрізати, попередньо вдягнувши на них целофанові або паперові пакети. Не шкодуйте обрізати, адже ви рятуєте орхідею і через деякий час вона знову зацвіте.
 3. Якщо плями є на вегетативних частинах, то спочатку потрібно прибрати спори злегка вологим ватним диском. Робити це потрібно дуже акуратно і відразу ж утилізувати ці спонжи. Потім плями змастіть антисептиком, підійде нерозведений фунгіцид Максим.
 4. Якщо спочатку було уражено більше 1/3 зеленої маси орхідеї, або плями продовжують з'являтися, необхідне лікування протигрибковими препаратами системної дії.
 5. Після лікування, орхідея повинна бути у ізоляції в оптимальних умовах ще місяць. Поливати її в цей час потрібно мінімально, невеликими порціями води, влаштовуючи тривалі просушування. 
 6. Обприскувати ні в якому разі не можна.
 7. Якщо протягом місяця не з'являються нові плями, орхідея ожила, спостерігається ріст листя та коріння – можна вважати рослину здоровою і перенести її до решти рослин.

Для обробки використовують фунгіциди, препарат повинен засвоюватися орхідеєю, потрапляти в її судинне русло. Ми рекомендуємо:

У поодиноких, виняткових випадках необхідна повторна обробка через 10-14 днів. Фунгіцид у цьому випадку потрібно замінити, оскільки грибок Botrytis швидко виробляє стійкість до будь-яких препаратів.

 

Чёрные пятна на цветке фаленопсиса

 

 

 

Як не допустити розвитку сірої гнилі?

 

Що ж ми можемо зробити, щоб орхідеї не захворіли?

 1. Поліпшити умови утримання орхідей, наблизилися до ідеальних. Тоді імунна система рослин зможе впоратися з будь-яким патогеном, якщо вiн потрапить у колекцію. Одним з найважливіших параметрів є світло, його нестача дуже згубно позначається на здоров'ї орхідей. В осінньо-зимовий період наполегливо рекомендуємо користуватися штучним світлом – фітолампами, докладно про освітлення та про догляд за орхідеями в різні сезони року. 
 2. Для підгодівлі орхідей краще користуватися мінеральними добривами, дотримуючись режиму згідно циклів розвитку орхідеї. Краще тримати їх трошки недогодованими, ніж перегодовувати, докладно про добрива.
 3. Поливати і обприскувати орхідеї в першій половині дня, щоб зайва волога встигала висохнути за 0,5-1 годину, детальніше про полив. Для цього необхідно дати приток свіжого повітря у кімнату. Якщо через годину волога не випарувалася, краще ретельно промокнути воду з пазух та точки росту, обтрусити квіти. Від обприскування краще відмовитися, якщо приміщення погано провітрюється.
 4. Всі нові орхідеї, навіть ті, що виглядають здоровими, необхідно тримати на карантині 1 місяць після покупки, докладно про адаптацію.
 5. Своєчасно виявляти, ізолювати і лікувати хворі орхідеї. Для цього кожну рослину колекції необхідно регулярно оглядати.

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання — будь ласка, задавайте у нашій групі Facebook.

Залишити коментар