Як правильно вирощувати орхідеї у мху

Posted byDasha26.10.20201 Comment(s)Догляд,

Велика частина орхідей приїжджають з азіатських теплиць, найпопулярніший субстрат на Тайвані – це мох. Деякі колекціонери не хочуть вирощувати орхідеї у мху, боячись грибкових захворювань і гнилого коріння, відразу пересаджують рослини в звичну для себе кору. Але деякі колекціонери (і ми в їх числі) все ж не поспішають з пересадкою. Тому  що у «рідному» мху орхідеї ростуть краще і зацвітуть швидше, адже їм не доводиться адаптуватися до нового субстрату. Як саме вчинити з новою орхідеєю у колекції? У цій статті ми постараємося в усьому розібратися.

 

 

ЗМІСТ:

 1. Який мох можна використовувати для орхідей?
 2. Плюси і мінуси моху.
 3. Як правильно поливати орхідеї у мху?

 

 

 

Який мох можна використовувати для орхідей?

 

Для орхідей використовується мох сфагнум – це багаторічна трав'яниста рослина, у якої немає кореневої системи, вона має лише розгалужене, невисоке та тонке стебло. Мох постійно росте вгору, нижня частина стебла поступово відмирає, з часом перетворюючись в торф. Вузькі дрібні листочки та стебло сфагнуму містять мертві клітини, які служать резервуарами для води. Ці резервуари можуть увібрати в 20 разів більше води, ніж вага самої рослини. Вода відразу ж рівномірно розподіляється по всій рослині, однаково наповнюючи кожну клітинку. Цей факт і дав назву нашому мху – "сфагнум", що у перекладі з грецької означає"губка". Інша важлива і унікальна особливість сфагнуму – наявність в тканинах рослини бактерицидної і регенеруючої речовини під назвою сфагнол, саме вона перешкоджає загниванню живих і відмерлих частин рослини. Всі ці властивості живого моху зберігаються і після висихання.
Один з різновидів такого моху використовується для вирощування орхідей.
 

Мох сфагунм

 

 

 

Плюси і мінуси моху
 

Із плюсів ми можемо виділити:

 • вологоємність, рятує влітку, оскільки мох просихає набагато повільніше кори;
 • антибактеріальні властивості;
 • пухка структура, що забезпечує достатню аерацію.

 

З мінусів:

 • вологоємність, можуть виникнуть проблеми взимку, коли коріння буде повільно просихати і при цьому може переохолоджуватися;
 • є органічним субстратом – потрібно враховувати при виборі добрив;
 • швидко розкладається, необхідно міняти кожні 2 роки.

 

Корни орхидеи во мхе

 

 

 

Як правильно поливати орхідеї у мху?
 

Згадаємо, що перші орхідеї в масовому продажі з'явилися в Україні багато років назад. Досить тривалий час це були орхідеї з європейських теплиць, що ростуть у корі. Інформації про догляд було мало, скоріше, зовсім не було. Тому початківці колекціонери вчилися розуміти свої орхідеї методом проб і помилок. Але коли з'явилися орхідеї у сфагнумі, багато любителів орхідей весь свій накопичений досвід почали застосовувати до мху так само, як і до кори, що спричинило за собою проблеми з корінням саме через неправильний догляд та полив.

Як же правильно поливати? 
Для першого разу:

 1. Візьміть 30 мл води.
 2. Налийте воду у блюдце, потім поставте у нього горщик з орхідеєю.
 3. Через кілька хвилин мох поглине всю вологу.
 4. Відставте орхідею на її звичне місце. Верхній шар субстрату буде виглядати сухим, але через кілька годин вода розподілиться рівномірно по усьому горщику. Також можна поставити горщик на блюдце і налити воду зверху. Частина її стече по стінках горщика вниз і вбереться у субстрат на дні.
 5. Через кілька днів починайте перевіряти ступінь просихання моху. 
 6. Коли мох здаватиметься вам сухим і зверху і знизу, заплануйте наступний полив через 2-3 дні, адже всередині горщику мох ще може бути вологим. 

Шукайте комфортну для себе і для орхідеї кратність. Зазвичай це раз на тиждень, краще у вихідний день, щоб приділити увагу кожній орхідейці у колекції. Якщо до наміченого дня субстрат ще виглядає вологим, відкладіть полив і наступного разу дайте менший обсяг води. Якщо поливати доводиться занадто часто, можна збільшити кількість води. У літні спекотні дні краще використовувати більшу кількість води.У зимовий період кількість води і кратність поливу потрібно зменшити. Детальніше про вирощування орхідей в різні пори року. У разі тривалої похмурої погоди, і до початку сезону опалення орхідеї можуть перебувати без поливу тижнями. Боятися цього не потрібно, згубним може бути не дефіцит, а навіть зовсім незначний надлишок води. Якщо орхідея почала втрачати тургор – можна використовувати не більше чайної ложки води. Така ситуація, звичайно ж, не норма і мова йде лише про виживання орхідеї, а не про ріст та цвітіння.

 

Фаленопсисы во мхе

 

Точно такі ж рекомендації підходять орхідеям, пересадженим у мох після покупки: рідний лісний сфагнум або покупний новозеландський.
Ми з упевненістю можемо сказати, що орхідеї прекрасно себе почувають у мху, а пересадку варто проводити тільки при необхідності.
Якщо ви вирішили вирощувати орхідеї у мосі, радимо поексперементувати з поливом і обрати для себе найбільш підходящий графік.

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання – будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook.

1 Comment(s)

Оксана Кошевая:
09.07.2022, 16:43:51
Reply

Дякую за статтю!Дуже багато інформації ,яка для мене вкрай важлива!Дякую!

Залишити коментар