Чорна гниль

Posted byDasha28.04.20210 Comment(s)Листя,Хвороби,

Чорнi плями на орхідеї – це чорна гниль, одне з найнебезпечніших захворювань, яке дуже стрімко розвивається і лікується тільки на початкових стадіях розвитку хвороби, тобто в перші години.

 

 

ЗMICТ

 1. Що таке чорна гниль?
 2. Схожі захворювання, як розрізнити чорну гниль від інших хвороб на орхідеях?
 3. Причини прояву чорної гнилі на орхідеї: збудники та сприятливі фактори?
 4. Лікування чорної гнилі на фаленопсисі та інших видах орхідей?
 5. Як не допустити появи та розвитку чорної гнилі?

 

 


Що таке чорна гниль?

 

Спори грибів, в тому числі Пітіум і Фітофтори, постійно знаходяться в навколишньому середовищі, розносяться потоками повітря, осідають на воді і поверхнях. Неможливо уникнути попадання спор грибів на домашні орхідеї. Але більшість орхідей не хворіє, їх захищає імунна система. Збудник чорної гнилі та появи чорних плям – це грибок Pythium ultimum (90%) або Phytophthora cactorum (10%). У сільському господарстві хвороба відома під назвою "чорна ніжка". Зараження відбувається через воду, в якій розвиваються спори грибів, а проростання спор відбувається безпосередньо в зараженій рослині.
Найчастіше чорна гниль розвивається на орхідеях роду Каттлея і Пафіопеділум, іноді на фаленопсисах, рідше на стангопеях. Значна кількість хворих орхідей – це нові рослини, які нещодавно прибули у колекцію, прямо з замовлень зарубіжних садівників.
Розвивається хвороба чорної гнилі на орхідеях дуже стрімко, ознаки:

 • м'яке почорніння біля основи стебла або псевдобульби
 • у фаленопсисів чорніє листя, листочки майже відразу відвалюються
 • у симподіальних орхідей частіше уражується молода частина ризоми, молоді рости чорніють повністю, стають слизькими і відпадають, рідше піддаються ураженню дорослі тубери.

 

Черные пятна на орхидее

 

 

 

Схожі захворювання, як розрізнити?

Але потемніння молодих паростків орхідей також може спостерігатися при:

 • надмірному освітлені;
 • загниванні від попадання води.

Зміна кольору листової пластини або бульби може відбуватися через різні фактори, тобто чорну гниль можна переплутати із засмагою, докладно про опіки. У разі опіку колір росточка може змінитися на темно-фіолетовий, але чорним не буде. У сумнівних випадках потрібно взяти уражену частину пальцями і трохи поворушити. У разі чорної гнилі побіг залишиться у руках, а місце, звідки він відвалився, буде вологим. Засмаглий листочок добре тримається і є щільним.
У разі загнивання від застояної води колір уражених тканин буде не чорним, а скоріше темно-коричневим. Частина листя, основа якого уражена, відвалиться і далі загнивання зупиниться. У сумнівних випадках краще краще вважати, що орхідейка уражена чорною гниллю і лікувати її відповідно.

 

Черный ожог на каттлее

 

 

 

Причини прояву чорних плям

 

Для того, щоб орхідея захворіла, необхідно щоб відбулося ослаблення її захисних механізмів в поєднанні з бурхливим розмноженням грибів. 
Це може відбутися:

 1. При порушенні агротехніки орхідей.
 2. Стрес від пересилки або перевезення, а також зміна умов утримання, тому що більшість хворих орхідей – це все-таки рослини, які мали довгу подорож з теплиці у квартиру.

Швидкому поширенню чорної гнилі сприяють такі чинники:

 • тривала висока температура – близько + 30°C вдень і не нижче + 20°C вночі;
 • регулярний перегрів кореневої системи, тобто нагрів горщиків до 25-33°C, детально про коріння;
 • висока вологість повітря без достатньої вентиляції;
 • постійно вологий і ущільнений субстрат;
 • високий показник pH субстрату (вище 6,5);
 • перегодовування азотом.

 

Черные пятна на ванде

 

 

 

Лікування чорних плям на орхідеях

 

Вилікувати орхідеї від чорної гнилі складно, але можливо. Дуже важливо виявити захворювання на ранній стадії і почати діяти негайно. "Після роботи", "після прогулянки", "після поїздки в магазин за препаратами" – може бути занадто пізно. Тому ми рекомендуємо сформувати аптечку для вашої колекції і тримати всі препарати, які можуть стати у нагоді, в квартирі в недоступному для дітей та тварин місці.
Якщо ви виявили ознаки чорної гнилі, алгоритм подальших дій:

 1. Негайно ізолювати хвору орхідею від решти колекції.
 2. Витягнути рослину з горщика, старий горщик і субстрат радимо викинути. Можна деякий час тримати орхідею в порожньому горщику без субстрату.
 3. Вимити антисептиком підвіконня або стелаж, де вона перебувала.
 4. Ампутувати всі уражені частини орхідеї, захоплюючи здорову (зелену) тканину. Нагадаємо загальні правила ампутації: користуватися стерильним гострим інструментом (ножем, а краще скальпелем); після кожного розрізу дезінфікувати лезо (прожарити на вогні і остудити, або протерти хлоркою, спиртом); працювати в рукавичках; після завершення процедури утилізувати або дезінфікувати інструменти.
 5. Обробити зрізи антисептиком. Для орхідей найкраще підійде нерозведений Максим. Звертаємо увагу, що кориця та вугілля недостатньо ефективні в даному випадку.
 6. Після ампутації обробити всю орхідею (листя, стебло, псевдобульби, ризому, кореневу систему) фунгіцидом, детально про препарати нижче.
 7. Після обробки фунгіцидом орхідею можна посадити у новий горщик і новий сухий субстрат, але таким чином, щоб мати можливість спостерігати за місцями зрізів.
 8. Помістити орхідею в умови, які максимально близькі до ідеальних. Помилки в агротехніці: недостатньо світла, перезволоження, застійне повітря, на жаль, неминуче призведуть до загибелі орхідеї.
 9. Спостерігати і обмежити полив до необхідного мінімуму. Приблизно через місяць орхідею можна помістити до іншої колекції.

 

Черное пятно на каттлее

 

 

Про препарати

Обрати фунгіцид для лікування чорної гнилі досить складно. Більшість широко використовуваних фунгіцидів підходять лише для профілактики захворювання і можуть застосовуватися під час пересадки, після транспортування, будь-якого іншого стресу орхідеї. Для лікування ж слід вибрати препарат, на упаковці якого чітко зазначено саме «від чорної гнилі (чорної ніжки)».
Рекомендуємо такі препарати, як:

Але на ринку постійно з'являються нові ефективні препарати, тому можна використовувати і інші.

 

Спосіб обробки:

 1. Готуємо розчин згідно з інструкцією на етикетці, і навіть трохи меншої концентрації. Це необхідно для профілактики хімічного опіку кореневої системи. Воду при цьому краще брати дистильовану, або хоча б фільтровану.
 2. Орхідею слід повністю занурити у розчин фунгіциду і залишити у ньому на 10-15 хвилин. Якщо рослина велика, її можна обробити розчином з пульверизатору, а потім помістити коріння в посудину з фунгіцидом на 10-15 хвилин.
 3. Після обробки радимо сушити орхідею близько години та при необхідності промокнути пазухи, лусочки, будь-які місця, де може накопичуватися рідина.
 4. При появі нових чорних плям слід повторити обробку, використовуючи інший фунгіцид.

Пам'ятайте про заходи безпеки при роботі з фунгіцидами: обробляйте на відкритому повітрі, або в нежитловому провітрюваному приміщенні, користуючись засобами індивідуального захисту – окулярами, респіратором, рукавичками.

 

Черная гниль на орхидеях

 

 

 

Як не допустити розвиток чорної гнилі?

 

На 100% від захворювання чорної гниллі орхідеї застрахувати неможливо, але ми можемо зробити все для зниження ризику інфекції, якщо будемо слідувати нескладним рекомендаціям.

 • Забезпечити орхідеям оптимальні умови існування. Нагадуємо, що це освітлення 10-30 тисяч люкс тривалістю 10-12 годин на добу, детально про світло. Температура 20-24 градуса, вологість 50-80%. Полив після просушування, раціональний режим добрив, детально про добрива.
 • При посадці/пересадці використовувати нові горщики і субстрат, обрати аксесуари можна в розділі Аксесуари. Детально про те, як підібрати горшики.
 • Для поливу використовувати окремий посуд і чисту воду для кожної орхідеї, докладно про способи поливу.
 • Стежити за достатнім рухом повітря, провітрювати приміщення (не допускаючи протягів), не допускати скупчення рослин, розміщувати орхідеї таким чином, щоб вони не торкалися одна одної листям, корінням, квітконосами.
 • Стежити за зміною субстрату, не допускати засолення, лужності, розкладання субстрату. Оптимально повністю міняти субстрат на новий кожні 2 роки, детально про те, як підібрати субстрат.
 • Регулярно оглядати всю колекцію, негайно ізолювати і лікувати хвору орхідею.
 • Дотримуватися карантину для нових орхідей. Для зменшення стресу нові рослини можна обробляти Епіном, Цирконом і біофунгіцидами, наприклад, використовувати Фітоспорин, докладно про адаптацію.

 

Отпадают, осыпаются листья на орхидее

 

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання — будь ласка, задавайте у нашій групі Facebook.

Залишити коментар