Набряки

Posted byDasha26.10.20202 Comment(s)Листя,Реанімація,

Побачили на своїй орхідеї вдавлені або прозорі плями? Проаналізуйте умови утримання, швидше за все орхідея отримала набряк або обмороження. Детальніше про набряки в нашій статті.

 

ЗМІСТ:

 1. Що таке набряки на листі орхідей?
 2. За яких умов з'являються набряки на листочках орхідеї?
 3. Як лікувати набряки на листі?
 4. Як запобігти появі набряків на орхідеях?

 

 

 

Що таке набряки?

 

Набряки – водянисті плями на внутрішній або зовнішній стороні листка. Бугорки, оточені мокрим обідком – це теж набряки в іншому прояві, так звані точкові набряки.
На листі орхідей потрапляє світло, під його впливом відбувається не тільки фотосинтез, а й нагрівання листової пластини. Листя охолоджує себе, випаровуючи воду. Коли орхідея відчуває потребу у воді, рослина дає запит корінню і починається активний транспорт води в корені, потім вона рухається по судинах в листя. Коли вода у великій кількості потрапилау листя, а випаровування припинилося, стається надлишок води. Вода накопичується в клітинах і не переробляється орхідеєю, воді нікуди подітися і вона намагається вийти через листя – утворюється здуття, дуже схоже на пухирець шкіри після опіку, при цьому частина клітин лопається і гине.

 

Отеки на фаленопсисе

 

 

 

Чому з'являються набряки?

 

Сприятливе середовище для прояву набряків:

 • волога рослина. Зверніть увагу, що набряки з'являються не тільки на вологих або мокрих рослинах, часто ми отримуємо від постачальника навіть сухі орхідеї з набряками;
 • знижена температура – 19-16 градусів;
 • недолік світла;
 • замкнутий простір без аерації повітря.

Наприклад, прохолодна ніч (орхідея на відкритому повітрі або на холодному підвіконні), відкритої на ніч кватирки з холодним повітрям досить для появи набряку. Особливо відзначимо транспортування орхідей, тривалий час в темній коробці може сприяти розвитку набряків.

 

Отёки на листе орхидеи

 

 


Як лікувати набряки?


Якщо клітини сильно постраждали, вони вже не можуть відновитися. Часто таке листя просто повністю відмирає повністю або частково.

 

Отеки на орхидее

 

 

У деяких випадках, якщо набряк проявляється тільки всередині листя і не змінює його структуру – набряк може розсмоктатися без сліду або ж залишити вдавлені плями.

 

Отек на орхидее

 

 

Прозорі плями з часом стануть сухими.

 

Отек на листьях фаленопсиса

 

 

Пробковидні бугорки так і залишаться на листі все його життя.

 

Бугорки на листьях орхидеи

 

Не рекомендуємо обрізати і видаляти  постраждале листя, орхідеї воно потрібні для нормального розвитку, адаптації та отримання з листя поживних речовин.

 

Якщо ви побачили набряки на своїй новинці та нещодавно отримали орхідею в холодний період –  можна сказати з упевненістю, що це набряк або навіть обмороження, дательніше про замерзлі орхідеї  читайте в нашій статті. В цьому випадку ми радимо не чіпати рослину, нічого не потрібно обрізати, напишіть продавцю та спостерігайте. Лист підсохне але може івідпастиале на ріст орхідеї невеликий набряк не вплине.

 

Можна видалити частину листа або весь лист, АЛЕ тільки у разі, якщо пляма росте.Іноді буває, що набряк і бактеріальну інфекцію дуже важко розрізнити. Симптоми схожі, та й умови, при яких вони розвиваються, теж. Тому якщо ваша рослина не нова, не була недавно транспортована і в коллекції вже давно – краще діяти, так само, як і при бактеріальної інфекції, а саме:

 1. Ізолювати уражену орхідею.
 2. Провести ампутацію всіх уражених ділянок. Користуватися при цьому потрібно стерильним інструментом (ніж, ножиці), який після кожного надрізу дезінфікувати повторно.
 3. Лікувати орхідею антибіотиками, наприклад, на основі міді. Найбільш відомий препарат – бордоська рідина. Також для присипання місць зрізів можна скористатися антибіотиками з аптеки в формі порошку – стрептоміцином, тетрацикліном, хлорамфеніколом.
 4. Оптимізувати умови утримання ураженої орхідеї. Для однієї рослини це зробити легше, ніж для всієї колекції, та й пристосуватися до неідеальних умов хвора орхідея навряд чи зможе. Мінімум, що можна зробити – тримати під фітолампою 10-12 годин на добу, детальніше про світло.
 5. Утримувати рослину в ізоляції місяць та навіть більше, не удобрювати.

 

 

 

Як запобігти появі набряків?


В ідеалі орхідеї повинні цілий рік перебувати в оптимальних умовах: інтенсивне розсіяне світло 10-12 годин на добу, температура 20-25 градусів, вологість 60%. Але такі умови можна забезпечити хіба що у теплицях. У квартирах орхідеям доводиться пристосовуватися до того, що є і особливе місце в цьому займає правильний полив. Влітку орхідеї можна поливати увечері, вночі, забути у воді на тривалий період, обприскувати на ніч і т.п… Але з пониженням температур змінюються всі параметри і за здоров'ям орхідей потрібно стежити особливо пильно. Детальніше про догляд в різні пори року. Тому основне правило для запобігання набряків – оптимальні умови + правильний полив. Виконуйте декілька простих правил:

 • Поливайте орхідеї тільки вранці. Якщо в день такої можливості немає, залиште орхідею на ніч сухою, це їй аж ніяк не зашкодить, полити краще на наступний ранок. Багато хто практик є полив орхідей у піддон на ніч, а вранці зливають воду, що залишилася. Цей спосіб хороший влітку, восени від нього слід відмовитися.
 • Не заливайте. Це стосується в основному орхідей, які ростуть у вологоємних субстратах – мох, кокосові чіпси, вермикуліт. Таким рослинам слід давати обмежену кількість водита не дозволяти субстрату вбирати її максимально. Детально про вирощування орхідей у мху.
 • Контролюйте температуру. Тримайте термометр безпосередньо на підвіконні біля скла. Вважається, що фаленопсис, наприклад, може переносити температуру +16. Але орхідея в мокрому субстраті при такій температурі за ніч може отримати набряк. Тому якщо температура на підвіконні нижче 20 градусів, а субстрат мокрий, орхідеї краще прибрати на ніч углиб кімнати.
 • Контролюйте ситуацію перед отриманням посилки. При купівлі орхідей в прохолодний період завжди проконтролюйте, щоб продавець просушив рослини перед відправкою.

Бажаємо вам здорових орхідей і пишних цвітінь!

 

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання – будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook.

2 Comment(s)

Виктоия:
27.02.2021, 17:45:51
Reply

Спасибо за интересную и полезную информацию.

Татьяна:
05.08.2023, 11:23:20
Reply

Спасибо! Первый раз попаламь нормальная статься. А то я уже в панике была. Орхидею с лупой уже 15 раз осмотрела на предмет вредителей или плесени. А открытая форточка и смена места жительства как раз и могли способствовать.

Залишити коментар