Хлороз

Posted byDasha08.12.20201 Comment(s)Листя,Хвороби,

Перед тим, як з'ясовувати причини чому жовтіє листя потрібно виключити варієгатність листя, детально про варієгатність.

 

 

Желтые листья у орхидеи

 

 

Також про інші причини чому жовтіє листяв нашій статті Листя. У цій статті ми розглянемо загальну основну причину, з якої жовтіють листя – це хлороз.

 

 

 

ЗМІСТ:

 1. Що таке хлороз?
 2. Усунення причин неінфекційного хлорозу у орхідей. 
 3. Профілактика хлорозу у орхідеї. 
 4. Лікування хлорозу на орхідеях

 

 

 

Що таке хлороз?

 

Наукова назва пожовтіння листя – хлороз, це захворювання коли у орхідеї порушується утворення хлорофілу, а листя знижує свою можливість до фотосинтезу. При цьому листя орхідеї біліє, стає бліде; прожилки світлішають і виділяються. При хлорозі листя щільні, не зневоднені, але можуть мати неоднорідний колір.

Основні причини хлорозу умовно поділяють на:

 1. Інфекційні.
 2. Неінфекційні.

 

Найчастіше пожовтіння листя орхідей при інфекційному хлорозі супроводжується появою плям, бугорків. Інфекційний хлороз викликають:

 • Вірусні захворювання, детально про віруси
 • Бактеріальні захворювання.
 • Грибкові захворювання. 
 • Зараження паразитами, комахами та кліщами, про які буде свідчити білий наліт, бурі, чорні крапки на листях, бульбах та стовбурі.

 

Неінфекційний хлороз розвивається як наслідок:

 • Дефіциту мікроелементів.
 • Порушення освітлення.

 

Желтеет лист у орхидеи

 

 

Усунення причин неінфекційного хлорозу


Як заповнити дефіцит мікроелементів?


До пожовтіння листя орхідеї призводить недолік практично будь-якого мікроелементу, але у чистому вигляді дефіциту чогось одного практично не буває. Частою причиною дефіциту мікроелементів буває порушення рН субстрату. Для орхідей оптимально 5-6,5. При виборі субстратів, особливо торф'яних, потрібно відразу звертати увагу на цей показник. Також рН може змінитися з часом через:

 • водопровідну воду, рН якої часто вище 7;
 • шкідливі солі, які накопичуються в субстраті;
 • час, з часом будь-який субстрат руйнується, його рН стає менше 5, що теж негативно впливає на засвоєння мікроелементів.

Переважно за станом листя можна приблизно визначити недолік якого мікроелемента став причиною хлорозу. Деякі поживні речовини в листі орхідей можуть переміщатися рослиною з листка на листок. Умовно такі мікроелементи називають "мобільними". Якщо орхідея відчуває нестачу "мобільних" мікроелементів, вона забирає їх від старих листівдо нових, змінюється забарвлення старого листя, нове деякий час росте звичайного кольору.
До "мобільних" мікроелементів відносять:

 • азот;
 • магній;
 • калій;
 • нікель;
 • фосфор.

Якщо пожовкли жилки старого листя, швидше за все, орхідеї не вистачає азоту, якщо ділянки між жилками – магнію.
"Нерухомі" мікроелементи зберігаються у старому листі та не переходять у нове. В умовах дефіциту "нерухомих" речовин у орхідеї розвивається хлороз в новому листі, а старе листя залишається зеленими.
До "нерухомих" відносяться:

 • залізо;
 • сірка;
 • марганець;
 • мідь;
 • кальцій;
 • цинк;
 • бор.

Якщо пожовкла жилка у нових листів, швидше за все, орхідеї не вистачає сірки, якщо ділянки між жилками – заліза.
Отже, якщо хлороз листя орхідеї викликаний дефіцитом мікроелементів, потрібно:

 • Пересадити рослину в новий субстрат.
 • Задуматися про методи підвищення якості води для поливу колекції і надалі користуватися очищеною водою, а не просто водопровідною.
 • Використовувати необхідне добриво, яке містить мікроелементи, дефіцит яких потрібно заповнити. Також не забувайте, що при дефіциті "мобільних" мікроелементів хлорозне листя вже не позеленіє, але після лікування нові листочки знову будуть рости зеленими.

Детально про добриво для орхідей.

 

Пожелтели листья у фаленопсиса

 

 


Як уникнути надлишку світла?

 

Швидкість фотосинтезу, який відбувається під впливом сонячного світла, у кожної орхідеї має свій максимум. Якщо світла на листя потрапляє більше, ніж потрібно, підвищується активність процесів окислення, починається руйнування тканини листя, розвивається сонячний опік. Щоб цього не сталося, орхідеї захищають себе самі. Перше, що вони роблять – зменшують кількість хлорофілу в листі, збільшуючи при цьому концентрацію каротиноїдів – жовтих пігментів, які володіють також і антиоксидантною дією. Окрім того, деякі види і сорти орхідей можуть синтезувати антоціани – червоні і фіолетові пігменти, які поглинають частину падаючого на лист світла і також мають антиоксидантну дію. Так на орхідеї з'являється «загар» або «пігмент», який схожий на коричневі плями.
Захисні механізми включаються задовго до того, як інтенсивність освітлення стане критичною і зможе викликати загибель рослини. Тому легкий пересвіт і загар можна вважати гарантією того, що орхідея отримує достатньо світла. Але при посиленні жовтого або червоного відтінку листя орхідеї слід зменшити інтенсивність освітлення:

 1. Закрити вікна занавісками, папером.
 2. Переставити орхідею  на деяку відстань від вікна або перенести на більш затемнене вікно.

Через деякий час орхідея поверне листю зелений колір.

 

Что делать чтобы листья не желтели

 

 

 

Як вирішити проблему недостатнього освітлення?

 

Недолік світла перешкоджає синтезу хлорофілу. Рослина повільно росте, не цвіте, поступово жовтіє, листя скручується знизу, сохнуть бутони. Така ситуація може розвиватися, якщо орхідея стоїть в глибині кімнати або на темному вікні. У цьому випадку потрібно:

 1. Перемістити орхідею в більш освітлюване місце.
 2. І забезпечити додаткове підсвічування хоча б в осінньо-зимовий період, про підсвічування читайте в нашій статті Світло для орхідей.

 

Выращивание орхидей дома

 

 

 

Профілактика хлорозу

 

Заходи профілактики неінфекційного хлороза, головне – потрібно просто забезпечити орхідеї правильний догляд: оптимізувати світло, субстрат, полив і підживлення.
Для запобігання інфекційного хлорозу необхідно:

 1. Дезінфікувати інструменти.
 2. Поливати всі рослини окремо, а також проводити планову обробку від шкідників, щоб уникнути зараження всієї колекції.

 

Желтый лист орхидеи

 

 

 

Лікування хлорозу

 


Щоб вилікувати інфекційний хлороз, потрібно розуміти причини його виникнення і лікувати безпосередньо їх. Для початку радимо обрати відповідне добриво і відрегулювати підгодівлі. Якщо молоде листя росте без змін або не росте зовсім – продовжувати з'ясовувати проблему.

 

Пожелтел и отпал лист у орхидеи

 

Бажаємо всім здорових рослин і пишних цвітінь!

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання – будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook

1 Comment(s)

Елена:
18.03.2022, 16:55:57
Reply

Спасибо большое , просто посмотрела Ваш сайт и получила огромное удовольствие и много знаний , только накупила орхидеи , и вдруг у них листья пожелтли. Не знаю работаете ли Вы , но мы желаем чтоб у Вас всё было прекрасно и очень за Вас переживаем , мы надеямся что у вас всё будет хорошо , очень любим Украину её людей и города. Ваши орхидеи великолепны . Спасибо за чудесный сайт.

Залишити коментар