Мелкие, прыгающие жучки – подури

Posted byDasha06.10.20200 Comment(s)Шкідники,

Подури – що ж це за комахи, чим вони загрожують орхідеям та як з ними боротися? Як виглядає комаха? Як зрозуміти, що у квітах завелися ці жучки? Які основні ознаки та причини того, що з'явилися подура на квітках? Що потрібно робити щоб вилікувати орхідею від подур? Якими засобами можна користуватися при позбавленні від подур? Як запобігти появі подур на фаленопсисі, каттлеї, ванді та інших видах орхідей?

 

 

ЗМІСТ

 1. Хто такі подури?
 2. Чи небезпечні подури для орхідей?
 3. Як позбутися від подур?
 4. Як запобігти появі подур на орхідеї?
 5. Хто такі подури?

 

 


Подура, як розпiзнати?

 

Якщо ви помітили на вашій орхідеї:

 • під горщиком дрібних прозорих жучків, які швидко тікають, високо стрибаючи;
 • при поливі на поверхню води спливає зграйка черв'ячків;
 • на приманку з огірка або картоплі прибігають маленькі стрибаючі мошки, що мають біле забарвлення.

Все це називається подури! Подури (колембол) – безкрилі комахи ряду Collembola. До їх числа входить велика кількість видів, комахи зовні можуть бути зовсім не схожі. Кольорові, сірі, білі, чорні, прозорі, волохаті, пухнасті, з щетинками і без, від 0,5 мм і до 0,5 см, округлі і довгасті, що живуть на поверхні субстрату і всередині нього. Але характерна особливість є у всіх видів – наявність стрибальної вилки (виросту у задній частині тулуба), за допомогою якого ці паразити роблять свої стрибки до 3 см заввишки.

 

Подуры

 

Потрапити у колекцію шкідники можуть тільки разом iз субстратом. Після покупки нової рослини досить просто принести у будинок 1 горщик з подурами, що б у всіх сусідніх горщиках завелася ця ж комашка. Жучки прекрасно себе почувають у вологому прохолодному середовищі і швидко розмножуються.
Харчуються подури неживою органікою. У горщику з орхідеєю це може бути субстрат що розкладається, особливо мох, наліт з водоростей на стінках горщику, коріння яке гниє, залишки органічних добрив, міцелій грибів. Живі рослини служать для подур кормом в останню чергу.

 

 

 

 

Чи небезпечні подури для орхідей?

 

Як бачимо, живій здоровій орхідеї шкоди вони не приносять. Чому ж колекціонери вважають їх небажаними гостями і намагаються позбутися?
Причина проста – наявність і збільшення чисельності подур служить індикатором несприятливих для орхідеї умов. Згадаємо який догляд за орхідеями потрібен для хорошого життя рослини – яскраве розсіяне світло 10-12 годин на добу, температура 20-25 градусів, вологість 40-60%, полив після просушки. Для подур це зовсім невідповідні умови.
Коли недостатньо світла, надто холодне утримання, перелив, вологість – ось що супроводжується розмноженням подур. Збільшення кількості комах відбувається у геометричній прогресії і незабаром вони вже кишать у горщику. У такій ситуації органічних залишків може не вистачати для живлення подур і деякі види можуть гризти живе коріння і молоді зелені листочки орхідей. Але навіть якщо велика колонія почне харчуватися саме рослиною, ми вважаємо, що орхідея в несприятливих умовах швидше придбає інфекційні захворювання , ніж загине від цих комах. Тому в першу чергу потрібно турбуватися про оптимізацію умов утримання орхідеї і в останню чергу переживати на рахунок подур.

 

Подуры на фаленопсисе

 

 

 

Як позбутися від подур?

 

Але якщо ви все-таки вирішили вивести цих шкідників, ви можете використовувати один або декілька методів:
Відловлюємо і прибираємо:

 • Заміна субстрату з промиванням коріння орхідеї під проточною водою.
 • Пастки для подур-шматочки овочів та фруктів, на які і збігаються комашки, щоб смачно поласувати. Шматочок краще залишити на грунті ввечері, щоб за день він не висох, та й комахи більше активні вночі, коли немає згубного світла. Вранці шматочок прибирають разом з подурами.
 • Збираємо з поверхні води подур які спливли при поливі замочуванням.
 • Фумігатор або липка стрічка.

 

Ловить вредителей орхидее на приманку

 

"Народні методи", боротьба з подурами за допомогою трав'яних відварів. Ми згадуємо цей метод для повноти картини, але рекомендувати його не можемо з ряду причин. По-перше, невідомо, яка саме речовина в приготованому розчину діє на паразитів. По-друге, обробка якою саме концентрацією цієї речовини потрібна і як її досягти – теж невідомо. І по-третє – ефективність цих речовин не доведена і цілком може бути, що ви витратите купу часу і сил, а результату не буде.
Особливо відзначимо один з народних методів як неефективний і шкідливий — протиблошиний шампунь для боротьби з подурами. Як ми вже знаємо, подури живуть всередині субстрату. Обробляти орхідеї розчином мила з інсектицидом для подур не становить загрози. Попадання ж мила у субстрат загрожує корінню орхідеї висиханням або навіть опіком.

 

Використання інсектицидів – препаратів, призначених саме для боротьби з комахами. Оскільки подури не харчуються соком орхідей, обирайте препарати контактної та кишкової дії. Особливість обробки орхідеї з метою винищення цих комах є те, що рослину можна не обприскувати, а тільки полити, адже подури живуть і харчуються у землі.
Після обробки орхідеї інсектицидами гинуть дорослі подури і личинки, тобто комахи, здатні харчуватися. Яйця можуть не постраждати. Тому рекомендується повторно обробити орхідею через 2 тижні. Можна використовувати той же інсектицид.
Багато з інсектицидів можуть бути шкідливими і для людей, мати неприємний запах. Тому орхідею у домашніх умовах обробляють у добре провітрюваному приміщенні, в респіраторі та рукавичках.
Пройдемося трохи по назвах та характеристиках:

 • Фітоверм (діюча речовина – аверсектін). Кишково-контактної дії. Біопрепарат, вироблений грунтовими мікроорганізмами, не токсичний для людей і тварин. Невеликий недолік - сильний запах дріжджів, який досить швидко вивітрюється.
 • Базудин, Почин (діюча речовина – диазинон). Кишково-контактної дії. Порошок, який розсипається на поверхню субстрату. Небезпечний для людей.
 • Актара (діюча речовина – тіаметоксам). Кишково-контактної дії. Небезпечний для людей.
 • Актеллик (діючі речовина – піріміфос-метил). Кишково-контактної дії. Небезпечний для людей, має сильний неприємний запах.
 • Вертімек (діюча речовина – абамектін). Кишково-контактної дії.
 • Зелене мило (діюча речовина – калійні солі жирних кислот). Має контактну дію.

Винищення подур біологічними методами. В Україні можна купити кліщів – це хижаки, які полюють на подур. Особливо корисний цей метод для великих колекцій з перевагою субстратів на основі моху. На один квадратний метр необхідно 200-250 кліщів. Період дії 4-6 місяців. Після винищення подур кліщі гинуть від голоду.
Повного винищення подур можна добитися тільки комплексними заходами, головним з яких є оптимізація параметрів утримання кімнатних рослин. Якщо через місяць після зусиль у цьому напрямку ви не бачите подур візуально у горщику, піддоні, на субстраті, на корінні, а також ніхто не прибігає ласувати огірками і картоплею, листя орхідеї не зморщилися, рослина цвіте, то можна вважати, що зусилля увінчалися успіхом.

 

Подуры

 

 

 

Як запобігти появі подур?

 

Перше, що обов'язково потрібно – оптимізувати умови утримання орхідей і не захоплюватися народними способами лікування орхідей. При нестачі світла міняємо розташування орхідей на більш освітлене або скористаємося фітолампами. При занадто холодному утриманні або вогкості гріємо повітря у кімнаті радіаторами. У будь-якому випадку потрібно відрегулювати полив, враховуючи всі перераховані вище зміни, а також сезони року і вологоємність субстрату. Між поливами коріння орхідей і субстрат повинні повністю або майже висихати.
Нерідко таких змін достатньо для стримання росту популяції подур. Та й позитивний вплив на здоров'я орхідеї буде обов’язково.

 

Бажаємо вашим рослинам відсутності різних паразитів і рясного цвітіння!
Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання — будь ласка, задавайте у нашій групі Facebook.

Залишити коментар