Фітофтороз

Posted byDasha16.07.20211 Comment(s)Хвороби,

Фітофтороз дуже поширене та небезпечне захворювання рослин, в тому числі й орхідей. Відмінні ознаки фітофторозу – швидке ураження, стрімка течія та високий відсоток загибелі. У цій статті ми розповімо головне про фітофтороз.

 

 

 

ЗМІСТ:

 

 1. Збудник захворювання та фактори, які сприяють розвитку фітофторозу у орхідеї?
 2. Ознаки фітофторозу на орхідеях?
 3. Схожі хвороби, як відрізнити фітофтороз від інших захворювань орхідей?
 4. Як лікувати фітофтороз на орхідеї.
 5. Профілактика фітофторозу.

 

 

Причини захворювання фітофторозу?

 

Безпосередня причина фітофторозу або фітофтори, як ще її часто називають – грибки роду Oomycetes. На орхідеях найчастіше зустрічаються Phytophtora cactorum і Phytophtora Palmivora. Як правило, ознаки фітофторозу, викликаного цими видами, з'являються спочатку на надземних частинах орхідеї. Інші представники роду, такі як Pythium ultimum, Pythium debaryanum та Pythium splendens частіше вражають спочатку кореневу систему. Таке враження іноді так і називають просто Pythium – "пітіум", який також провокує й фузаріоз.

Грибок фітофтора утворює дуже стійкі до умов зовнішнього середовища спори, які розносяться вітром та контактним способом на великі відстані. Тобто певна кількість спор фітофтори швидше за все присутня у вашій квартирі. Чим більше спор, тим імовірніше зараження орхідеї. Найбільше ризикують колекціонери, у яких під вікнами ростуть городні культури, зокрема, пасльонові, наприклад, помідори, перець, картопля, а також полуниця та суниця. Також є випадки зараження орхідей від зіпсованих овочів, що зберігаються у квартирі.
Для проростання спор фітофтори, тобто для початку розвитку хвороби, необхідні певні сприятливі умови. Серед найважливіших потрібно відзначити недостатнє освітлення та відсутність вентиляції, особливо в поєднанні з підвищеною вологістю (більше 60-70%). Також спори добре проростають в крапельках вологи на листках, стеблах орхідей. Це можуть бути краплі від застою води після поливу, гуттаціі або падь, докладніше про краплі на орхідеї. Крім того, сукупність цих факторів також підриває здоров'я орхідеї та її імунна система здається перед інфекцією.
Після проростання спор ферменти грибка проникають у тканини орхідеї, починається розкладання з виділенням токсинів та утворенням мокрої слизької гнилі.

 

Фитофтороз на каттлее

 

 

 

Ознаки фітофтороза?


Існує 2 форми захворювання:

 1. Ураження листя, псевдобульб.
 2. Ураження кореневої системи

На листі та псевдобульбах орхідей фітофтороз проявляється у вигляді темно-коричневих мокрих плям, які швидко ростуть, розплавляючи тканини орхідеї. Швидкість поширення ураження залежить від умов навколишнього середовища, в середньому рослина може повністю загинути за 6-10 днів.

 

Фитофтороз на листья орхидеи

 

 

При ураженні коріння орхідеї, на корінцях (найчастіше на декількох) з'являються мокрі темно-коричневі плями, які швидко ростуть та розповзаються, вражаючи всю кореневу систему за 1-3 дні. Згниває кора та паренхіма кореня, осьовий циліндр частіше залишається неушкодженим. Далі інфекція переходить на стебло (псевдобульби) та листя орхідеї.

 

Фитофтороз на корнях орхидеи

 

 

Схожі хвороби, як відрізнити?


Ознаки фітофторозу дуже схожі на мокру бактеріальну гниль та чорну гниль
Відрізнити ці хвороби "на око" досить складно навіть фахівцеві. Для точного діагнозу потрібні лабораторні дослідження. Але справа вся в тому, що на все це немає часу, адже будь-яка з цих трьох хвороб може знищити орхідею за кілька днів, тому важливо оперативно діяти. А оскільки лікування фітофторозу, мокрої бактеріальної гнилі та чорної гнилі майже не відрізняється, це спростить завдання у виборі препаратів. Тому навіть якщо ви всього лише запідозрили фітофтороз у орхідеї – не розмірковуйте, – дійте!

 

Фитофтороз на орхидеях

 

 

 

Як лікувати фітофтороз?


Ми рекомендуємо слідувати загальному алгоритму лікування інфекційних захворювань орхідей.

 1. Хвору орхідею потрібно ізолювати.
 2. Місце, де стояв горщик необхідно вимити та продезінфікувати миючим засобом з хлором.
 3. Видалення ураженої тканини . Робити це потрібно стерильним гострим інструментом (ножем, скальпелем). Після кожного надрізу ніж потрібно повторно стерилізувати.
 4. Якщо вражена коренева система, орхідею потрібно вийняти з горщика та провести ампутацію ураженого коріння. Горщик, субстрат, що залишилися після ампутації, краще всього викинути. Саму орхідею потрібно тримати в порожньому горщику до повного одужання.
 5. Коли зрізи підсохнуть, потрібно обробити всю орхідею спеціальним агротехнічним препаратом для лікування грибкових захворювань. Фунгіцид розводиться водою відповідно до інструкції. Воду обов'язково беріть відфільтровану, а краще дистильовану.
 6. Орхідею, яка знаходиться в процесі лікування, тримаємо в ізоляції, в умовах, близьких до ідеальних.

Проти фітофтори можна використовувати:

Вище представлені назви нових ефективних фунгіцидів, які підходять для лікування фітофторозу.

 

Фитофтора орхидеи

 

 

 

Профілактика фітофторозу

 

Як і будь-яку іншу хворобу, фітофтороз легше попередити, ніж вилікувати. Профілактика, на наш погляд, досить нескладна та попереджає не тільки цю хворобу, а й будь-яку іншу. Крім оптимальних умов, про які ми пишемо в кожній статті, важливо звернути увагу на:

 • Вентиляція. Орхідеї не повинні стояти кучно, впритул один до одної, між листям має здійснюватися рух повітря. Повітря у кімнаті мусить постійно змінюватися, особливо в літній період, коли дуже душно та температура повітря підвищується.
 • Овочі та фрукти, особливо зіпсовані, слід тримати подалі від орхідей. Після відвідування ринку, очищення овочів, роботи на присадибній ділянці потрібно ретельно вимити руки з милом.
 • Регулярно оглядайте орхідеї. Хворі та підозрілі рослини негайно ізолюйте та лікуйте, а підвіконня або полку , де вони перебували, обробіть миючим засобом з хлором.

Бажаємо здоров'я вам та вашим орхідейкам.

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання — будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook

1 Comment(s)

Лєна Качур:
16.11.2022, 22:07:17
Reply

Величезне дякую за такі корисні і доступні статті по догляду за орхідеями !!! Особисто для мене - початківця , чудова інформація з порадами! Дякую ще раз !

Залишити коментар