Обморожене листя орхідеї

Posted byDasha06.10.20200 Comment(s)Листя,Реанімація,

Які ознаки обмороження, як зрозуміти що орхідея підмерзла? Що робити якщо квіти орхідеї фаленопсиса замерзли при транспортуванні?

 

 

ЗМІСТ:

 1. За яких умов замерзає орхідея?
 2. Як розпізнати обмороження у орхідеї?
 3. Як лікувати обморожене листя орхідей?
 4. Які шанси оживити замерзлу орхідейку?
 5. Як запобігти обмороженню?
 6. Яких правил варто дотримуватися при купівлі орхідей в холодний період?

 

 

Орхідеї, як і інші рослини можуть страждати від занадто низьких температур. При утриманні фаленопсисів у домашніх умовах радимо не знижувати температуру нижче +15. Для орхідей "холодного" утримання потрібно обирати температуру в залежності від виду і навіть сорту вашої орхідеї, наприклад, дендробіуми і цимбідіуми можуть витримувати до +2.
При транспортуванні орхідей в холодний період ми намагаємося обирати дні, в які по всій довжині маршруту буде не менше -2. Але зверніть увагу, що при такій низькій температурі орхідеї можна транспортувати тільки після підготовки і тільки в професійній упаковці, яка перевірена роками і яку ми використовуємо для відправки орхідей по Україні. Детальніше про перетримку та відправку орхідей восени та взимку. Відправка орхідей в холодний період – це завжди ризик, оскільки під дією занадто низької температури у орхідеї може наступити обмороження або набряк, тобто загибель клітин рослини. Якщо орхідея мокра (недавно полита та перебуває у мокрому субстраті) обмороження може настати набагато швидше. Рослина – це живий організм, іноді ми не можемо припустити або вплинути на ту чи іншу реакцію орхідеї на зміну умов утримання. Тому в цій статті піде мова саме про переохолодження та обмороження орхідей в домашніх умовах.
 

 

Обмороженные листья фаленопсиса

 

 


Коли орхідея може замерзнути?


Зниження температури в приміщенні

Обмороження орхідеї може наступити, якщо температура навіть на 1 годину опуститься нижче +15 градусів. Це часто відбувається в осінній нічний період, коли ще не включено центральне опалення або ж на балконі при раптовому зниженні температури, при морозі.

 

Орхідея розташована на протязі

А саме знаходиться на шляху потоку холодного повітря, наприклад, при провітрюванні або відкритих дверях. Чим нижче температура цього самого потоку повітря, тим менше часу буде потрібно щоб орхідея замерзла. Часто обмороження відбувається на вікнах, які відкриті на провітрювання на ніч.

 

Орхідея торкається холодного скла на вікні
Якщо включено опалення, температура на підвіконні є прийнятною для орхідей, але саме віконне скло залишається холодним. Щоб листя замерзло досить 20-30 хв контакту з холодним склом.

 

Обморожение орхидеи

 

 

 

Як виглядає орхідея, яка замерзла?


Підмерзлу орхідею не складно розпізнати. На листках з'являються мокрі ділянки, м'які зсередини, ніби наповнені зеленим желе. Якщо надрізати уражену частину, рідина витікає з плями. Згодом такі плями засихають, якщо листя сильно уражене воно жовтіє та відпадає. Детальніше про листя орхідей. Обморожене коріння орхідеї темно-коричневого кольору, зморщене, при натиску веламен розповзається, виділяючи буру желеподібну рідину.

 

Обморожение фаленопсиса

 

 

 

Як лікувати підмерзлу орхідею?


Обмороження може дати поштовх для загнивання листя та ураження всієї орхідеї. Тому основне завдання – запобігти поширенню гниття уражених ділянок і забезпечити умови для подальшого росту.
Щоб запобігти поширенню гниття, необхідно ампутувати всі уражені ділянки листя та коріння. У дуже важкій стадії обмороження, допускається видалення усіх мокрих тканин, навіть шийки орхідеї. Якщо видаляється точка росту, слід очікувати тільки дітку. Детальніше про орхідеї без точки росту та діток орхідей.
Важливо розуміти, що чим більше тканин уражено, тим складніше буде допомогти орхідеї. Але якщо підмерзло тільки листя, орхідею можна не виймати з горщика. Уражені ділянки листя відрізаємо, з невеликим захопленням живої тканини, за допомогою стерильного інструменту. Якщо уражений весь листок або більша його частина, таке листя можна зняти повністю.
Якщо є слизькі плями на стовбурі, їх теж потрібно вирізати. Місця розрізів можна продезинфікувати за допомогою препарату Максим.

Якщо обморожене коріння, потрібно зняти веламен що розповзається і паренхіму серветкою. Осьової циліндр (внутрішній стрижень кореня, схожий на дріт) потрібно залишити, адже він ще може виконувати свою функцію. Детальніше про будову коренів орхідеї.

 

 


Після того як листя обрізане, потрібно забезпечити умови для відновлення і росту орхідеї, для цього варто дотримуватися простих правил:

 1. Перші 3-4 дні, після ампутації обморожених ділянок, орхідеї не слід поливати.
 2. Всі розрізи повинні добре підсохнути, тільки після цього можна дуже обережно полити орхідею.
  Полив потрібно відрегулювати, адже орхідея з невеликою кількістю листя споживає менше води. Детальніше про полив.
 3. Слід підтримувати вологість у приміщенні не більше 60%. 
 4. Далі для відновлення необхідно помістити рослину в тепле світле місце. Світло має бути яскраве, розсіяне, 10-12 годин на добу при оптимальній температурі + 20-24 градуси.

Якщо замерзла орхідея залишилася без коріння, створюємо їй умови для росту нових корінців, докладніше про реанімацію орхідей читайте в наших статтях.

 

 


Які шанси оживити орхідею після того, як вона підмерзла?


У разі, якщо вціліла половина листя, рослина продовжить ріст і в належний час зацвіте.
Якщо листя небагато, орхідея продовжить рости та вона зацвіте тільки після того, як наростить достатню зелену масу.Якщо листя відвалилося (опало або згнило), його зовсім не залишилося і пошкоджена точка росту – орхідея навряд чи відновить ріст, необхідно буде очікувати дітку на пеньку.

Якщо орхідея залишилася без коренів, але з листям, відновлення може зайняти до року, про реанімашки
Якщо вам не вдалося врятувати хоча б частину здорового листя або коріння, орхідею швидше за все вже не реанімувати.

 

Листья фаленопсиса, обморожение

 

 

 

Як запобігти обмороженню?

 

 1. Слідкуйте за зниженням температури у приміщенні. Якщо передбачається температура нижче +15, всі фаленопсиси та каттлеї потрібно прибрати з балкону, веранди, бесідки та інших «літніх приміщень» і внести у будинок.
  Для контролю температури термометр повинен знаходитися безпосередньо на підвіконні, де розташовані орхідеї.  У ситуації, коли ночі холодні, а дні спекотні, багато колекціонерів носять орхідеї туди-сюди кілька тижнів і це себе виправдовує, тому що орхідея отримує необхідні для закладки бутонів перепади температури без ризику обмороження.
 2. Подалі прибрати орхідеї від холодного вікна. Зверніть увагу, що після включення опалення, орхідеї опиняються в небезпеці з двох сторін: холодне вікно загрожує обмороженням, гаряче повітря від батарей може стати причиною термічного опіку. Тому при використанні обігрівача розміщуйте його на відстані не менше метра від квітів, щоб уникнути опіків.
 3. При провітрюванні в холодну пору, бажано закрити двері у кімнату, а відкрити вікно всього на кілька хвилин, не більше 5. Або ж прибрати орхідеї подалі від руху холодного повітря.

 

 

 

Яких правил варто дотримуватися при купівлі орхідей в холодний період?

 

При купівлі орхідей в холодну пору ми рекомендуємо:

 • Забирати орхідеї самовивозом. Якщо ви на автомобілі, салон повинен бути прогрітий, в такому випадку орхідею можна перевозити навіть без упаковки. Але якщо планується поїздка з орхідеєю в громадському транспорті обов'язково потрібна упаковка.
 • До оплати обговоріть з продавцем просушку орхідеї і упаковку, переконайтеся в надійності останньої.
 • Домовтесь з продавцем про перетримку (узгодьте відправку тільки при певній температурі). Слідкуйте за прогнозом погоди. Пам'ятайте, що продавець доглядає за всіма рослинами, забезпечує світло і полив, а для відправки в певний день орхідея повинна бути підготовлена, просушена коренева.
 • Якщо немає часу чекати просушку, а орхідея волога – погоджуйтеся на відправку з голою кореневою. Коріння орхідеї акуратно очищуються від субстрату при цьому ризик, що коріння обморозиться набагато менше.
 • Після приїзду додому залиште квітку в упаковці на 1-2 години для того, щоб вона зігрівалася плавно. І тільки потім розпакуйте. Детальніше що робити після отримання посилки.

Пам'ятайте: ризик обмороження присутній вже при зниженні температури до позначки менше +15. Ніяка упаковка не захищає орхідею від холоду, зимова упаковка дозволяє тільки уповільнити охолодження рослини. Тому не дивуйтеся, якщо листя рослини після розпакування посилки будуть холодне.
При купівлі орхідей в нашому магазині ми гарантуємо надійну упаковку, просушку і безкоштовну перетримку.

 

 

Бажаємо вам здорових орхідей і пишних цвітінь!

 

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання – будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook

Залишити коментар