Фаленопсис без точки росту

Posted byDasha26.08.20204 Comment(s)Розмноження,Листя,Реанімація,

Що робити якщо фаленопсис без точки росту? Пропало, згнило листя на верхівці фаленопсиса? Чи можна вилікувати гнилу точку росту у орхідеї? Як рятуємо орхідею з гнилою точкою росту, що робити якщо листя загниває? Загнили і відпали кілька листків, гниє середина, що робити з такими гнилими фаленопсисами?

 

ЗМІСТ:

  1. Що таке фаленопсис без точки росту?
  2. Чому занигула точка росту у фаленопсиса?
  3. Що робити якщо точка росту згнила?
  4. Чи ростиме орхідея без точки росту?

 

 

Що таке фаленопсис без точки росту?

 

Фаленопсиси відноситься до орхідей з моноподіальним типом росту – це значить, що у орхідеї одне стебло, яке росте і продовжується з верхівки тільки в одному напрямку. Стебло/стовбур практично не видно, дуже коротке і повністю приховане листям.

 

Ствол фаленопсиса

 

Та частина стебла, яка знаходиться на його верхівці і в період зростання орхідеї дає життя новому листку, і називається точкою росту.

 

Точка роста фаленопсиса

 

Помилково називати точкою росту молодий листок,тому що це саме просто листок і не завжди його усихання означає загибель точки росту.

 

Молодой лист фаленопсиса

 


Орхідеї без точки росту можна розділити на 2 групи:

1) Орхідея, у якій пропала точка росту, опали кілька листків або ж видно сухий стовбур. На орхідейному жаргоні фаленопсиси без точки росту називають «пеньком», за аналогією з деревом без верхівки. Пеньок може бути зовсім без листя, з одним або декількома старими листками

 

Фаленопсис без точки роста

 

2) Орхідея з квітконосом з точки росту. Справжня причина такого явища не встановлена. Цілком може бути, що це наслідок швидкого вирощування орхідеї на продаж із застосуванням стимуляторів і фосфорних добрив, адже квітучу орхідею охочіше купують. Але це не точна інформація, тому що не всі екземпляри з однієї партії пускають квітконоси з точки росту.

 

Цветонос из точки роста у фаленопсиса

 

 

 

Що ж може пошкодити точку росту фаленопсиса?

 

Причин може бути багато, деякі з них:

 

 

Бактеріальна або грибкова інфекція

 

Переважна більшість випадків пошкодження точки росту, горезвісне поняття "вода потрапила в точку росту", але проблема не в воді, а в бактеріях, які почали в ній розвиватися.
Звідки ж узятися інфекції і чому загнила орхідея? Як відомо, наші квартири аж ніяк не є стерильними – бактерії, гриби, спори грибів населяють навколишнє середовище досить щільно. Серед них, звичайно ж, зустрічаються і патогенні мікроорганізми. Зазвичай їх кількість в одиниці води, повітря, субстрату є мізерним, імунна система здорової рослини легко їх знешкоджує і не допускає, щоб фаленопсис загнив.При попаданні води в пазухи листя, навіть в малій кількості може виникнути рай для патогенів, вони бурхливо розмножуються за лічені години. Чим ніжніше листя, тим швидше відбудеться руйнування тканин, поява гнилі в середині. 
У мережі можна знайти безліч відео з теплиць, де наші улюблені фаленопсиси заливають "зі шлангу", і ніхто нічого серветкою не вимакує, а рослина при цьому не гине!

 

Полив орхидей в теплице

 

У чому ж справа подумаєте ви? Чому в них рослини не гниють, а залишаються здорові? Вся справа в аерації повітря або простими словами в швидкості випаровування вологи з серцевинi. У теплицях постійно підтримується баланс світла, вологості і температури, а також провітрювання, при яких волога випаровується з поверхні рослини досить швидко і не приносить шкодиiзагнивання. У природі орхідеї ростуть під відкритим небом, в період дощів вода постійно потрапляє в точку росту, але орхідея добре обдувається свіжим повітрям і процес загнивання мінімізується.
Тому багато колекціонерів після поливу і тим більше після душу – для початку оглядають орхідеї і прискiпливо вимочують воду з місць її накопичення, всіляко намагаючись уникнути наслідків – отримати гнилу точку росту. Але якщо у вашій квартирі орхідея зможе висохнути за годину (не під прямими сонячними променями), то можна не переживати.

 

 

Механічна травма

 

Отпала верхушка фаленопсиса

 

Як правило механічна травма відбувається при падінні, в цьому випадку у фаленопсиса може повністю відпасти (обламатися) центральний лист і пошкодити точку росту або в разі, якщо екземпляр солідного віку від падіння він може разломатися на 2 частини.

 

 

Сонячний опік

 

Влітку під сонцем навіть незначний обсяг води може нагрітися і зварити точку росту або ж спрацювати як лінза і спалити її. Пряме сонячне промiння протипоказане фаленопсисам і може викликати різні пошкодження. Особливо страждають молоді, ніжні, зелені листочки, вони можуть бути пошкоджені дуже швидко і дуже суттєво. У деяких випадках усихає тільки молодий зростаючий листочок, а точка росту не пошкоджується, через час з центру розетки почне рости новий листок і орхідея продовжить далі свій розвиток. У разі сонячного опіку може «згоріти» і точка росту, якщо орхідея досить довго стояла під сонцем і тканини пошкодилися (вигоріли, висохли, пов'яли) досить глибоко. Детальнiше про опiки

 

 

 

Що робити якщо відвалилася точка росту?

 

Розглянемо покроково відповідь на це питання. Отже, якщо ви бачите в центрі розетки калюжку, центральний листок або декількох листкiвстала м'якою, підгнила або гниє шийка, верхні листки відвалилися або відгнили – це сталося... патогени пошкодили точку росту бактеріями. Якщо точка росту фаленопсиса пошкоджена, ви можете скористатися двома сценаріями розвитку подій як врятувати (зберегти, оживити) орхідею:

  1. Видалити уражені, гнилі тканини та дезінфікувати зрізи (кориця, вугілля або краще Максим) і полити фунгіцидами, щоб запобігти розвитку хвороби зсередини. Але слід робити це дуже акуратно, тому що обпалення зрізів і судинного русла орхідеї хімією можуть погіршити стан рослини. Якщо на фаленопсисі є квітконос, залишати його чи ні вирішуйте після аналізу коренів, якщо коренева система  хороша – квітконос можна залишити, якщо слабка – його краще обрізати, поставити в воду і він ще довго буде радувати вас своїм цвітінням, детальнiше як обрiзати квiтконос .
  2. Не робити нічого (не реанімувати, не видаляти підгнивше листя, гнилу шийку), а просто чекати. Сильна рослина, яка знаходиться в оптимальних умовах, може самостійно підсушити залишки ураженої тканини і знешкодити патоген своєю імунною системою. Після чого відновитися і омолодитися у вигляді зростання дітки з міцним корінням і листям, детальнiше про дiтки.

 

Фаленопсисы без точки роста

 

На якому варіанті зупинитися – обирати вам. У будь-якому випадку будь-яка реанімація вимагає хорошого для отримання дітки – гарне світло, полив і добрива і звичайно ж запастися терпінням щоб дочекатися росту нової маленької орхiдеї.
Зверніть увагу, що після втрати декількох листочків, фаленопсис менше випаровує вологу і полив знадобиться рідше, ніж зазвичай. 
Не потрібно збільшувати кількість добрив, зберігайте колишній режим або навіть трохи скоротіть підкормки. Якщо пошкодження точки росту відбулося в період спокою фаленопсиса, коли добрива не використовувалися, потрібно дочекатися появи будь-якої активності орхідеї і тільки після цього підкормити половинною дозою звичайного добрива.

 

 

 

Чи ростиме орхідея без точки росту?

 

Буде! Для росту фаленопсис розбудить сплячу бруньку на стеблі або на квітконосі і буде ростити дiтку. На стеблі фаленопсиса дiтку іноді називають базальною, а якщо фаленопсис без точки росту, то ще пагiном заміщення.

 

Детка на стволе фаленопсиса

 

 

Дзьобик дітки може з'явитися вже через місяць після набуття фаленопсиса статусу пня, а може і через півроку. Це залежить від фази росту, в якій знаходиться орхідея, і від її загального стану, кількості листя. Дитинка фаленопсиса (або відросток, як часто її називають) з'являється із залишків стовбура, навіть якщо вам здається, що він повністю сухий - під сухими залишками листя може перебувати здорова тканина. Тому слід очистити кору навколо пеньочку, щоб дітцi було куди рости, нарощувати листя, ростити здорове коріння. 

 

Детки на сухом стволе фаленопсиса

 


Якщо у фаленопсиса квітконос з точки росту – в подальшому рослина може дати дітки як зі стволику, так і з квітконосів – тому ми не рекомендуємо обрізати у таких орхiдей живий квітконос.

 

Детка на цветоносе фаленопсиса

 

 

Доглядати за такими фаленопсисами потрібно, як і звичайно, про догляд можна почитати в нашій статті про фаленосиси, єдине не радимо пересаджувати орхідеї і поливати їїз душу, щоб не намокла верхівка.
Після появи дітки підкормки починаємо в звичайному режимі. Іноді "здоровий" пеньок може розбудити відразу 2 або навіть 3 бруньки, а подальше зростання можуть продовжити не всі дітки. Це нормально, орхідея розраховує свої сили, не потрібно думати, що їй чогось бракує і застосовувати стимулятори. Дітки на материнській рослині будуть ростити листочок за листочком, а корінь або квітконос можуть випустити навіть в крихітному (міні) розмірі
.

 

Детка на цветоносе фаленопсиса с цветоносами

 


Пересадити дітку можна тільки якщо у рослини є свої повітряні корінцi. Обов'язково простежте за співвідношенням коріння-листя. Якщо молодий рослинці з 2-3 листочками досить 3-х коренів по 5 см, то доросла "лопухаста" дітка повинна мати більш розвинену кореневу систему. Відділення проводимо в період активного росту через кілька днів після поливу за допомогою стерильного ножа. Для відділення потрібно знайти найтонше місце з'єднання дітки з пеньком/квітконосом і розрізати його. Обидва зріза повинні підсохнути день або два і при посадці не бути зануреними в субстрат. Можна додатково обробити основи зрізів фунгіцидом Максим.
Після процедури у вас з'являється молодий фаленопсис і материнська рослина без точки росту, яка знову готова рости
.

 

Детка на пеньке фаленопсиса

 

 

Але щоб не допустити пошкодження точки росту фаленопсиса в домашніх умовах, намагайтеся дотримуватися простих правил:

  • Оптимізуйте умови утримання орхідей: світло, вологість, режим поливу, підкормки.
  • При купанні і поливі уважно стежте за місцями можливого скупчення води (поглиблення над точкою росту, пазухи листя, серцевина), при необхідності прибирайте зайву вологу, що б там нічого не залишилося і не почало гнити. При розміщенні орхідей на відкосах віконабо на стелажах можливо також стікання води з розташованих вище горщиків на рослини, розташовані нижче. Пам'ятайте про це і перевіряйте орхідеї після поливу.

 

Також читайте інші статті на тему листя:

Жовтіють листя.

Опало листя.

В'януть листя, орхідея сохне.

Плями на листках.

 

Бажаємо всім здорових орхідей і пишних цвітінь!

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання — будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook

 

4 Comment(s)

Александра Балабан:
24.10.2020, 13:09:46
Reply

Хорошая статья, у меня вопрос, если у одной орхидеи гнилые корни, это как-то может перейти на другую? Читала что такое может быть.

Даша Нагорная:
24.02.2021, 18:31:23

да, может. Лучше поливать всех отдельно, чтобы никакие болезни не переносились водой.

Свiтлана Левадна:
16.01.2021, 02:27:28
Reply

Каким образом детка фаленопсиса 1.7, без точки роста , может выжить? Мне говорили, что детка не может дать детку. Какие шансы вырасти при отличном уходе?

Даша Нагорная:
24.02.2021, 18:31:45

Может, у нас был не 1 случай, главное чтобы была крепкая корневая

Евгений:
05.02.2021, 14:31:51
Reply

Подскажите, пожалуйста, растение без точки роста - можно/нужно чем-то подкармливать?

Даша Нагорная:
24.02.2021, 18:32:07

Можно, через корни, замачиванием

Елизавета:
28.11.2021, 14:24:06
Reply

Здравствуйте! Подскажите, пожалуйста, как быть с точкой роста, которая отломалась, там нет гнили, она совершенно живая, свежая, повредила ь похоже, при транспортировке. Представляет из себя здоровый лист и зачаток маленького листа.

Даша Нагорная:
23.12.2021, 16:47:48

Ничего не делать, наблюдать за ростом новых листиков.

Залишити коментар