Реанімація орхідей без коренів

Posted byDasha27.10.20204 Comment(s)Коріння,Реанімація,

Реанімація орхідей в домашніх умовах: нарощуємо нове коріння і рятуємо орхідеї. Скільки часу тримати орхідеї у тепличці? Коли пересаджена орхідея випустить нове коріння? У орхідеї засохло або згнило коріння? Як реанімувати гнилу кореневу систему або оживити рослину, яку залили? Якщо у вас виникають ці питання – не поспішайте позбуватися від орхідеї бо навіть повністю загинувшу кореневу систему можна відновитита повернути в нормальний стан. Головне, якомога швидше та покроково провести реанімування.

 

 

ЗМІСТ:

  1. Як правильно обрати спосіб реанімації?
  2. Що робити з орхідеєю без коріння?
  3. Способи реанімації.

 

 

Як краще реанімувати орхідеї без коріння?

 

Нагадаємо що ми вже розказували про коріння орхідей та про реанімашок, в цій статті ми розглянемо декілька способів реанімації різних видів орхідей.
Якщо вчасно виявити гниле коріння, то шанс на одужання є. Але, знову ж таки, все залежить від умов утримання, від світла та його тривалості, від температури, пори року, вологості повітря, загального стану орхідеї, самої хвороби та інших факторів. Також потрібно розуміти, що при відсутності коріння орхідея отримує харчування через листя
 

 

Але якщо коріння є, але його мало


Якщо до вас приїхала довгоочікувана орхідея з декількома корінцями або ви зовсім не бачите коріння у горщику, але при цьому тургор є – розпушіть мох та пролийте її одним з препаратів:

І спостерігайте, через декілька днів пролийте корне утворювачем, наприклад, Радіфармом. Через 5-6 днів можна підключити антистресові препарати, наприклад:

Таких обробок має бути декілька. А далі – хороше освітлення, помірна температура, циркуляція повітряі коріння обов’язково піде у ріст.

 

Плохие корни орхидеи

 

 

 

Якщо орхідея скинула все коріння

В такому випадку, потрібно діставати орхідею з горщику. Зазвичай реанімації потребують орхідеї, які втратили близько 90% коріння, тобто залишилися тільки 1-2 корінця.

 

Орхидея без корней

 

 

 

Що робити з орхідеєю без коріння?


Якщо орхідея втратила коріння внаслідок надмірного поливу, поганого освітлення, неправильно підібраного субстрату, відновити її можна, але потрібно буде постаратися. Вам потрібно виконати наступні дії: 

  1. Видалити сухі або згнилі корінці, тільки стерильним інструментом.
  2. Обробити або замочити у фунгіциді на 10-15 хвилин. Багато хто раніше користувався зеленкою або корицею, але на даний момент є більш дієві препарати, такі як Максим, Скор, Стробі, Фітоспорин та інші.
  3. Просушити.
  4. Обрати спосіб реанімації.

Подальші дії залежать від ваших умов, виду орхідеї та її бажання жити. 

 

Плохие корни орхидеи

 

 

 

Способи реанімації
 

 

Реанімація фаленопсиса в воді

 

Цей спосіб підійде, якщо у орхідеї залишився хоча б один листочок та точка росту. Особливо добре цей спосіб зарекомендував себе серед фаленопсисів. У прозору ємність набираєте теплу воду і опускаєте орхідею листям вниз, але вода не повинна потрапляти всередину розетки. Листя занурюють у воду приблизно на третину або наполовину, а коріння (якщо воно є) залишалися сухими та стирчить зверху. Після занурення у невелику кількість води через 4-6 годин орхідея просушується і залишається в такому стані до наступного дня. Після цього процедуру повторюють. Прискорити процес вкорінення можна періодичним додаванням антистресових препаратів, таких як ЕпінРівал, Аміно СтарБіоглобинЕкогель Антістрес та інші. Також дехто додає в воду цукор або глюкозу (1 чайна ложка на 1 літр).

 

Реанімація орхідеї листями в воду

 

 

Реанімація у закритій системі

 

Застосовують для фаленопсисів, дендробіумів, на пафіопеділумах та камбріях . На дно ємності, краще прозорої, насипається керамзит, а зверху трохи кори та мох. Щоб укоренити орхідеї у керамзиті, орхідею безпосередньо розміщують у ємності з керамзитом. Щоб нарощування було успішним, важливо підтримувати вологість керамзиту, інакше він почне «віднімати» вологу у рослини.
У орхідеї видаляють гниле коріння, злегка поглиблюють в мох, але тільки після всіх перерахованих вище обробок фунгіцидами. Мох періодично зволожують. Раз в 5-7 днів обробка стимуляторами і антистресовими препаратами по листю.

 

Реанімація орхідей над водою

 

Провести відновлення над водою – це найкращий спосіб для рослин, у яких почало опадати листя. Спосіб особливо вдалий при наявності хоча б одного корінця. Актуальний для ванд та фаленопсисів. Пластикову пляшку потрібно розрізати навпіл, у нижню частину пляшки додаємо воду, у верхню розміщуємо попередньо оброблену фунгіцидом і очищену від сухих і гнилих коренів орхідею.
При цьому між кореневою шийкою і поверхнею води повинно залишатися не менше 1-2 см, випаровуючись, волога буде живити рослину. Але шийка не повинна торкатися води. Один раз в тиждень обробляємо орхідею стимулятором Радіфармом, Біоглобіном або Бурштиновою кислотою. Орхідея повинна залишатися в притінених умовах, листя можна щодня протирати.

 

Реанимация фаленопсиса над водой

 

 

Реанімація орхідей у теплиці

 

Вилікувати орхідею, що пропадає, у теплиці можна якщо у орхідейки достатня кількість листя. Для реанімації пафіопеділума або дендробіума, а також для інших орхідей використовують саме теплички. У такій закритій системі ці види краще нарощують коріння. Щоб пересадити рослину потрібен міні-парник який можна зробити з прозорої пластикової тари, порожньої пляшки (5-10 л) або просто розмістити в пакеті. На дно ємності владають керамзит, зверху живий мох. Потім розмістити орхідею, яка висихає або гниє та не має корінців. Обов’язково потрібно провітрювати кожен день, та можна обробляти антистресовими препаратами кожні 5 днів. Спосіб може бути результативним тільки за умови регулярного провітрювання. 
Детальніше про реанімацію в тепличці.

 

 

Реанімація при посадці в субстрат

 

Ще один спосіб нарощування коріння який підійде для каттлей та пафіопеділумів. Поверх основного субстрату розміщується мох впритул до рослини, щоб він прикривав всю зону кореневої системи. Зафіксувати вмираючу залиту орхідею на корі за допомогою джутового шпагату, або інших фіксаторів для збереження стійкості. Шийка повинна впритул торкатися кори або моху, мох необхідно періодично зволожувати. Поливати рослину не потрібно, їй буде достатньо вологи, яка є в корі або субстраті. 
Також можна нарощувати коріння у згнилої орхідеї у мосі. На дно будь-якої прозорої ємності викладається спочатку шар кори, а потім моху. Рослину розміщують так, щоб шийка була над мохом, а майбутні корінці росли безпосередньо у мох. Зверху ємність можна накрити пакетом, який необхідно щодня знімати для провітрювання. Мох регулярно зволожують, рекомендована температура – 22-28°С.

 

 

Реанімація орхідей у керамзиті

 

Каттлеї, дендробіуми відмінно нарощують коріння у керамзиті, але вкорінюються, як правило гарно, нові рости. Для цього необхідно прибрати сухе і гниле коріння, підготувати горшик за розміром орхідеї. На дно насипаємо керамзит, зволожуємо, розміщуємо та фіксуємо орхідею та чекаємо нових ростів. Саме рости і будуть нарощувати корінці, харчуючись від материнської псевдобульби. Не забуваємо про якісне освітлення, вентиляцію повітря і обробляємо Мегафолом або Радіфармом. Подальша фіксація такої рослини в горщику і правильний догляд дадуть орхідеї друге життя.

 

 

Реанимация в керамзите

 

 

Реанімація орхідей з голою кореневою

 

Якщо ванда втратила все коріння, рекомендуємо цей метод. Нарощування кореневої починають з обробки Фундазолом, Мегафолом, Квадрісом, потім ванду підвішують вниз головою і обприскують кожен день, даючи добре просохнути. Для успішної реанімації в приміщенні повинна бути хороша вентиляція і достатнє освітлення. Коріння у ванд росте з пазух по всій висоті. Після досягнення розміру корінців в 4-5 см, ванду можна посадити у велику кору. Також можна виростити коріння на дерев'яному блоці, наприклад, з кори коркового дуба або пластини деревоподібної папороті. Орхідея фіксується на сфагнумі і кріпиться до блоку (вологолюбним видам можна додатково додати зверху ще один шар сфагнуму). Такий спосіб відрощування вимагає частого обприскування.

 

Часто, не маючи досвіду і достатньої інформації ми нехтуємо правилами догляду за орхідеєю певного виду. Орхідеї з проблемним корінням потрібна любов і максимально наближене до природних умови утримання. Важливо розуміти, що проблемі втрати коріння краще запобігти, а якщо вона вже є, необхідно підібрати правильний метод реанімації, який краще підійде конкретному виду орхідей.

 

Корни фаленопсиса

 

Порятунок орхідеї зі згнилим корінням займає досить різний період часу, це може тривати від 1 місяця і навіть до року. Процес нарощування буде залежати від наявності хоча б одного живого корінця, кількості освітлення (наприклад, влітку і навесні вирощування відбувається дуже швидко) та кількості листя.
Якщо пересадка хворої орхідеї була успішною і у рослини виросло нове живе коріння, ви можете посадити квітку в звичний субстрат. Після пересадки необхідно буде доглядати за орхідеєю з урахуванням колишніх помилок, правильно підкормлювати реанімовану орхідею і підтримувати ідеальні умови.

 

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання – будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook

4 Comment(s)

Анжелика:
26.05.2022, 18:27:03
Reply

Спасибо) завтра же воспользуюсь вашими советами и начну реанимировать своих красавиц))

Оксана:
15.06.2022, 08:52:53
Reply

Щиро вдячна, дуже просто і доступно для новачків.

Кудрявцева Надия Васильевна:
19.05.2024, 22:28:10
Reply

Очень полезная статья. Большое спасибо!

Елена:
08.06.2024, 05:42:18
Reply

Спасибо за подробное описание,было полезно

Залишити коментар