Реанімашки

Posted byDasha27.10.20200 Comment(s)Коріння,Реанімація,

Ваша орхідея виглядає «втомленою»? Втрачений тургор, листя мляве? У горшику не видно корінців? З'явився неприємний запах цвілі? Або орхідея просто вивалюється з горшика? Причина може бути у відмиранні та загибелі кореневої системи, коли коріння гниє, такі орхідеї називають реанімашками. Розберемо причини проблем з корінням у орхідей та способи їх нарощування та відновлення.

 

 

ЗМІСТ:

 1. Що таке орхідея-реанімашка?
 2. Як зрозуміти, що у орхідеї гниє коріння?
 3. Чому пропадає коріння у орхідей?
 4. Як наростити коріння на орхідеях?

 

 


Що таке реанімашка?

 

Зазвичай реанімації потребують орхідеї, які втратили близько 90% коріння, тобто які мають тільки 1-2 корінця або в яких зовсім не залишилося коренів. В інших випадках, коли коріння більше, відновити «здоров'я» можна лише видаливши сухі або гнилі корінці і пересадивши орхідейку у нову кору. Реанімацією, в орхідейному світі, прийнято називати процесом піклування про орхідею, яка залишилася без коренів, а реанімашками – самі орхідейки.

 

Орхидея без корней

 

 

 

Як зрозуміти, що у орхідеї пропало коріння?


Щоб врятувати орхідею в першу чергу потрібно оглянути її і правильно поставити діагноз. Ці правила стосуються всіх видів, навіть якщо ви оглядаєте ванду, каттлею або фаленопсис, дістаньте рослину з горщику і очистіть коріння від субстрату. Вас повинно насторожити:

Діставши рослину, прощупайте кожен корінець: якщо коріння порожнисте усередині і легко продавлюється, скоріше за все воно відмирає та вимагає видалення. Також ви можете опустити кореневу систему в воду: якщо коріння повністю засохло, то збереже блідо-сірий колір і суху текстуру. Але якщо коріння згнило або висохло не до кінця, його необов'язково обрізати: досить зняти веламен, залишивши «нитки». Детально про коріння
Коріння орхідеї дуже чутливе і може бути схильне до загнивання або висихання. Але якщо вчасно виявити проблему, шанси на одужання рослини є.

 

Пропали корни фаленопсиса

 

 

Причини проблем з корінням

 

Батьківщина фаленопсисів, дендробіумів та інших орхідей – тропіки та субтропіки, тепла середа з високим рівнем вологості, детальніше про орхідеї у природі. Тому найчастіше проблеми з корінням виникають через порушення умов утримання орхідей у квартирних умовах. Зазвичай коренева система гине через наступні причини:

 1. Перелив.
 2. Нестача води.
 3. Недостатнє освітлення.
 4. Переохолодження.
 5. Неправильно підібраний субстрат.
 6. Стрес після пересадки.
 7. Неправильне використання добрив.
 8. Захворювання коріння.
 9. Жорстка вода.

 

Фаленопсис без корней

 

 

Перелив

 

Одна з причин, з якої орхідея втрачає коріння – перелив. У природі орхідеї живуть в теплому вологому кліматі. Висока вологість, тумани, дощі дозволяють корінню утримувати вологу деякий час. Занадто рясний полив може привести до того, що коріння просто згниє і відвалиться. Пам'ятайте, що коріння орхідей покрите багатошаровим веламеном, який утримує вологу протягом довгого часу. При перезволоженні він починає гнити і коренева система відмирає. Між поливами рослина має повністю просохнути. Яскраво зелене коріння говорить про те, що поки вологості достатньо і полив можна відкласти. Контролювати ступінь зволоження субстрату можна дерев'яною паличкою, залишаючи її на 10-15 хвилин в вазоні, якщо вона суха, можна сміливо поливати зануренням на ½ вазона в воду, якщо волога, поливати рано, детальніше про полив.  
У зимовий час світловий день короткий і температура нижче, тому субстрат буде просихати повільніше, а значить полив потрібно проводити рідше. Не можна залишати орхідею в воді на тривалий час і рекомендується полив в ранковий або денний час. У цей період орхідея максимально використовує воду і життєві процеси не порушуються. Дательніше про догляд в різні пори року.

 

 

Нестача води


Коріння висохло через спеку, занадто сухе повітря або пряме сонячне світло. Дізнатися про те, що орхідея втратила вологу, любителі домашніх квітів можуть за кількістю зморщених і сухих повітряних корінців або зморщеного листя, детальніше про тургор.

 

 

Недостатнє освітлення
 

Наступна причина втрати коріння – недостатнє освітлення. Якщо світловий день короткий, або орхідея росте в мало освітленому місці тоді життєвий цикл рослини уповільнюється. Орхідея «засинає» і більше не в змозі споживати воду, тому що коріння не отримує сигналу від листя. Темрява та волога – це відмінне середовище для розмноження грибів і бактерій, які руйнують кореневу систему орхідеї, детальніше про правильне освітлення.

 

 

 

Переохолодження

 

Орхідея замерзла, підмерзла у горщику або переохолодилася протягом від вікна в зимовий час або від кондиціонера у літній? Якщо це сталося порушується нормальний перебіг біохімічних реакцій, в результаті коренева система уражається грибковими або бактеріальними інфекціями і відмирає. Детальніше про набряки та обмороження орхідей.

 

 

 

Неправильно підібраний субстрат
 

Ще одна причина втрати коріння – неправильно підібраний субстрат для вирощування орхідеї. В результаті цієї помилки відбувається застій вологи або її катастрофічна нестача. Коренева система при цьому загниває, або навпаки, всихає. Якщо орхідея пересушена, відновити живлення потрібно поступово, відпоюючи рослину невеликими порціями протягом дня і протираючи листя антистрессантом, наприклад Епін, Мегафол, Біоглобін. Про методи посадки та як обрати субстрат читайте у наших статтях. 

 

 

 

Стрес після пересадки
 

І ще один важливий фактор – стрес після пересадки. Це той випадок, коли після покупки орхідеї, ми починаємо відразу в той же день пересаджувати, обрізати все потрібне і непотрібне, щедро поливати. У літню пору частою причиною втрати коріння може бути перегрів всієї рослини і коріння зокрема, відсутність достатньої вентиляції, як наслідок загальне пригнічення рослини, коріння втрачає здатність виконувати свою функцію і відмирає. Детальніше коли саме і як пересаджувати орхідей
 

 

 

Захворювання коріння
 

Не правильно підібраний за розміром горщик – ще одна причина загнивання коріння. Також часто орхідея пошкоджується шкідниками, її імунітет знижується, після чого рослина схильна до різних захворювань, в тому числі, кореневої гнилі.

 

 

 

Жорстка вода
 

Вода з високим вмістом солей у воді для поливу, детальніше якою водою поливати орхідеї читайте в нашій статті про полив

 

Гнилые корни фаленопсиса

 

 

 

Як наростити коріння?
 

Якщо ви з упевненістю вирішили, що ваша орхідея являється реанімашкою, вам потрібно визначитися з підходящим для вас способом реанімації.
Деякі зі способів реанімації орхідей:

 • реанімація орхідей у теплиці
 • реанімація фаленопсиса в воді;
 • реанімація у закритій системі;
 • реанімація орхідей над водою;
 • реанімація при посадці в субстрат;
 • реанімація орхідей у керамзиті;
 • реанімація орхідей з голою кореневою.

Детальніше про усі ці способи реанімації орхідеї без коріння
Часто запитують: що зробити, щоб коріння почало рости? Відповідь дуже проста – потрібно створити умови для росту. Існує думка, що коренева активність у кожної орхідеї відбувається хвилеподібно і зростання нового корінця потрібно просто дочекатися, забезпечивши орхідеї оптимальні умови для росту – світло, температуру, вологість.

 

Сподіваємося, що ця стаття була для вас цікавою та корисною.
Будемо вдячні за репост, відгуки та доповнення в коментарях.
Якщо у вас залишилися питання – будь ласка, задавайте в нашій групі у Facebook

 

Корни орхидеи

Залишити коментар